Advertisement

(15:00'te güncellendi)

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları, ABD stoklarının arttığını göstermesi beklenen veriler öncesinde, Çin'de tüketimin azalabileceği endişeleriyle birlikte, son dört günde üçüncü kez geriledi.

Vadeliler New York'ta yüzde 1 kadar düştü. Enerji Enfermasyon İdaresi tarafından yarın açıklanacak veri öncesindeki Bloomberg anketine göre, ABD ham petrol stoklarının üst üste altıncı kez yükselerek 363.6 milyon varile çıkması bekleniyor. Dünyanın ikinci büyük petrol tüketicisi olan Çin'de, zayıflayan varlık piyasasının büyümeyi yavaşlatacağı söylentileri ile hisseler, Temmuz'dan bu yana en büyük düşüşü yaşadı.

İsviçre'de bulunan Archbridge Capital AG'nin şef yatırım yöneticisi Hakan Kocayusufpaşaoğlu, "Fiyatlar belki de, arz-talep temelinin destekleyeceği seviyeden daha da yukarı ralli yaptı, talep büyümesi çok güçlü değil ve büyümeyi en çok etkileyen gelişen piyasalar da yavaşlıyor" yorumunu yaptı.

Nisan vadeli WTI petrolün varil fiyatı, Nymex elektronik işlemlerinde 1.03 dolar kadar gerileyerek 101.79 doları görmesinin ardından, Londra saati ile 12:23'te 101.85 dolardan işlem gördü. Kontrat dün yüzde 0.6 yükselerek, 102.82 dolar ile 20 Şubat'tan bu yana en yüksek seviyeden kapanmıştı. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 11 üzerinde seyretti.

Nisan vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise 59 sent, yani yüzde 0.5 kadar düşerek Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 110.05 dolar oldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 8.43 dolar olurken, dün ikinci günde de genişleyerek 7.82 dolar olmuştu.

(15:00'te güncellendi)