Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD merkez bankası Fed’in yöneticilerinden Daniel Tarullo, tehlikeli varlık balonlarına karşı faiz artışının bir seçenek olduğunu söyledi. Fed'in sistemik riski önlemek için denetleyici araçlarının yanında faiz artışını da gözardı etmemesi gerektiğini hatırlatan Tarullo, son dönemde kredi piyasalarında şirket tahvilleri ve kaldıraçlı kredilerde risklerin bir miktar  arttığını söyledi.

Virginia’da konuşan Tarullo, finansal istikrarı tehdid eden bu tür gelişmelere karşı önceliğin düzenleyici araçlarda olduğunu savunarak, Fed'in politikalarının gelişmekte olan ülkelerdeki etkilerini de izlemesi ve endişelenmesi gerektiğini dile getirdi.

Tarullo, Amerikan merkez bankası tarafından erken bir faiz artışına gidilmesinin toparlanmayı boğabileceği uyarısı da yaptı.

ABD'de işsizlik yüzde 6,6 seviyesine geriledi ve Fed üyeler tam istihdam durumunun ABD için yüzde 5,2 ile 5,8 aralığı olarak belirtiyor. Ülkede enflasyon ise geçtiğimiz yıl yüzde 1.1 ile merkez bankasının yüzde 2 hedefinin altında kaldı.