Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(06:28'de güncellendi)

Fed Başkanı Janet Yellen, iş dünyası piyasasının toparlanması zaman alsa bile, Fed'in varlık alımlarını kademeli olarak azaltma stratejisine devam edeceğini tekrar etti.

Senato Bankacılık Komitesi'nde yaptığı sunumun hazırlanan konuşma metninde, "Fed kuvvetle muhtemel, varlık alım hızını gelecekteki toplantılarda ölçülü adımlarla azaltacak" diyerek, 11 Şubat'ta Temsilciler Meclisi'nde yaptığı sunumla aynı ifadeleri kullandı. Yellen ayrıca tahvil alımlarının azaltılmasında izlenecek olan belirlenen bir yol olmadığını hatırlattı.

Yellen'ın Senato'ya yapacağı sunumun ilk olarak 13 Şubat'ta yapılması planlanırken, kar fırtınası nedeniyle ertelendi ve iki komitenin merkez bankası denetimi arasında normalin dışında iki haftalık bir boşluk oluşmasına neden oldu. Fed Başkanı'nın Temsilciler Meclisi sunumundan bu yana, perakende, imalat sanayi ve inşaat sektörlerinde beklenenden zayıf gelen veriler, zorlu kış şartlarının bir parçası olarak ekonominin yavaşladığı düşüncesini oluşturdu.

Yellen ayrıca, yarım yıllık ekonomi ve para politikası sunumunun ikincisinde, Fed'in gösterge faiz oranını işsizlik oranı yüzde 6.5'in üzerinde olduğu ve enflasyonun yüzde 2.5'i aşmadığı sürece düşük tutulacağı sözünü de yineledi.

67 yaşındaki Yellen, hazırladığı konuşma metninde işsizlik oranı eşiğinin değiştirilmesiyle ilgili bir bilgi vermedi.

Fed Başkanı Yellen, sunumunda iş gücü piyasasındaki toparlanmanın olması gereken seviyeden uzakta olduğunu ifade etti. Aynı zamanda, "Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) ve ben, ekonomik aktivite ve istihdamın bu yıl sonunda ve gelecek yılda ılımlı bir genişleme göstereceğini, işsizlik oranının uzun dönemli istikrarlı seviyelere doğru gerilemeye devam edeceğini, enflasyonun da gelecek yıllarda yüzde 2'nin üzerine çıkacağını bekliyoruz" dedi.

Yellen sunum sonrası soruları cevaplarken, kötü hava koşullarının verileri etkileyebileceği pek çok nokta olduğunu, olumsuz verilerin sebebinin kötü hava olmaması durumunda ise yeni plana geçilebileceğini ifade etti.

Tahvil alımlarının azaltılmasıyla ilgili bir soruya Yellen, azaltmanın finansal piyasaları olumsuz etkilememesi için araçları mevcut olduğunu dile getirirken, verilerin iyi gitmesi durumunda tahvil alımlarının önümüzdeki sonbaharda sona erebileceğini belirtti.

Yellen ayrıca Fed'in gösterge faiz oranını yükseltilmesini, işsizlik oranında herhangi bir rakamsal eşiğe bağlamayı bırakacağını söyledi.

Credit Suisse'in ABD ekonomi araştırmaları direktörü Dana Saporta,Fed'in ciddi olarak son dönemdeki  yavaşlamanın ne kadarının hava koşullarına bağlı olduğunu anlamaya çalıştığını söyledi.

Fed Açık Piyasa KOmitesi görünümü ciddi bir şekilde değiştirmeye zorlanmadıkça, 18-19 Mart'taki toplantıda aylık 10 milyar dolarlık tahvil alımlarının hızında değişiklik yapmayacak.

 

(06:28'de güncellendi)