Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen'ın ekonominin zayıflaması hâlinde azaltım stratejilerini değiştirebileceklerini söylemesi üzerine New York Borsası tırmandı; Standard&Poor's 500 Endeksi rekora yakın seyretti.

JPMorgan Chase&Co.'nun Verizon Communications Inc.'i izleme listesine alması üzerine telefon hisseleri S&P 500 Endeksi'nde yer alan 10 temel sektör arasında en fazla kazancı sağladı. J.C. Penney Co., yıllık gelirinde artış ve daha geniş marj öngörmesinin ardından yüzde 25 primlendi. Sears Holdings Corp., 4. çeyrekteki zararını azalttığını açıklaması üzerine yüzde 6.5 yükseldi. Transocean Ltd., satışlarının beklentilerin altında olması üzerine yüzde 1.1 geriledi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.5 kazançla 1,854.29 puana, Dow Jones Endeksi de yüzde 0.5 artışla 16,272.65 puana çıktı. Amerikan borsalarında 6.5 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamaya paralel seyretti.

Yellen'ın ekonomi ciddi boyutta yavaşlarsa, azaltım takvimini geri çekebileceklerini söylediğini aktaran Miller Tabak&Co.'nun hisse stratejistlerinden Matt Maley, "Gaz pedalına basmaya Kongre'de son konuştuğundan daha istekli görünüyor" dedi.

S&P 500 Endeksi rekorda kapanması son 3 günde her seansta tüm zamanların en yüksek seviyelerini sürdürmeyi başaramama dönemini de sonlandırdı. Endeks Şubat'ta yüzde 4 kazançla Ekim'den bu yana en büyük aylık artışını kaydetti.