Advertisement

Gelişen piyasa paraları, yuanın rekor düşüşü ve rublenin 5 yılın en zayıf seviyeye inmesiyle geriledi. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Ekim'den beri ilk aylık kazanca ilerledi.

Yuan yüzde 0.85 kadar kayıpla Şanghay'da 10 ayın en düşük seviyesi olan dolar başına 6.1808'e indi. Ruble yüzde 0.5 değer kaybetti. OAO Mechel Moskova'da rekor düşük seviyeye geriledi. S&P BSE Sensex Hindistan hisseleri Piramal Enterprises Ltd. ve Dr. Reddy’s Laboratories Ltd.'nin güç kazanmasıyla 5 haftanın zirvesine yükseldi. Hyundai Securities Co. Seul'da Eylül 2012'den beri en sert artışı gerçekleştirdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.2 yükselişle Hong Kong saatiyle 16:09'da 965.07 puana çıktı. Gösterge endeks bu ay yüzde 3.1'lik artışa yöneliyor. Hindistan ve ABD'de bugün dördüncü çeyrek ekonomik büyümesinin açıklanması bekleniyor.

"Eğer yuan daha da zayıflarsa, bunun gelişen piyasalar üstünde ciddi sonuçları olur," diyen Kollam merkezli Geojit BNP Paribas Financial Services Ltd.'nin araştırma müdürü Alex Mathews, "Gelişen piyasalara yönelik yatırımcı güveninin değişmesi isteniyorsa Çin piyasası anahtar görevi görüyor," şeklinde görüş bildirdi.

Citigroup Inc. verilerine göre küresel yatırımcılar 26 Şubat ile biten hafta gelişen piyasa fonlarından 3 milyar dolar çekti.