Advertisement

ABD ekonomisinin dördüncü çeyrek büyümesi aşağı yönlü revize edilirken, 2014 yılına girilirken ekonominin daha zayıf bir ivme kazandığını gösterdi.

ABD'de gayrısafi yurtiçi hasıla, Ekim-Aralık 2013 döneminde, yüzde 2.4 yıllık hıza revize edilirken, büyüme Ocak ayında yüzde 3.2 olarak görülmüştü. Bloomberg anketine katılan 85 ekonomistin tahmin medyanı, büyümenin yüzde 2.5'e revize edileceği yönündeydi.

Tüketici harcamaları, stoklar ve ihracattaki daha düşük artışlar, zaten Ekim ayında 16 gün süren kısmi hükümet kapanması yaşayan ve daha düşük hükümet harcaması yapan ABD ekonomisine dördüncü çeyrekte ağır bir yük oldu. 2014 başındaki olağandışı soğuk havanın ekonomiyi biraz frenlemesinin ardından, bu yıl mali sınırlamaların azalması ve iş gücü piyasasında yaşanacak olan ilerlemenin, büyümeyi ateşleyeceği düşünülüyor.

PNC Financial Services GroupInc. kıdemli ekonomisti Gus Faucher, "Bu yılın gelecek yıla göre daha istikrarlı olacağı görülüyor. İlk çeyrekte hava nedeniyle bazı zayıflıklar göreceğiz, fakat diğer birkaç ayda bunları telafi edeceğiz" dedi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin büyüme tahminleri, yüzde 1.8 ile yüzde 3 arasında değişiklik gösterdi. Bugünkü revize, açıklanacak olan üç ölçümün ikincisi ve son okuma daha fazla bilgi elde edilmesiyle önümüzdeki ay yapılacak.

ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 4.1 büyüdü. 2013 yılı genelinde ise ekonomi yüzde 1.9 büyürken, 2012'de bu rakam yüzde 2.8 oranındaydı.