Advertisement

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "K" türü yetki belgelerinde mutlaka devir hakkı verilmesi gerektiğini bildirdi.

Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, kamyoncu esnafının zor şartlar altında çalıştığını belirtti. Kamyoncuların kazandıklarının akaryakıt ve yedek parçaya ancak yettiğini ifade eden Palandöken, şunları kaydetti:

"Bu arada da kurallara ve kanunlara uyarak iş yapma umuduyla 17 bin lira para vererek K türü taşıma belgelerini alıyor. Zamanla artık bu işten istediğini elde edemediği veya yaşının ilerlemesi ve sağlık nedenleri ile işi bırakmak isteyince daha geçerlilik süresi dolmamış olan bu yetki belgelerini devredemediği için 17 bin lira bir anda havaya uçmuş oluyor. Acilen bu yetki belgelerine devir hakkı verilmeli.

Bir belge verildiği zaman bunun süresi olmaz. Bu işi ciddi yapanlar için K belgeleri 5 yıl sonunda ücretsiz uzatılmalı. Ayrıca bir aracı olana da 17 bin liraya belge veriliyor, 100 tane aracı olana da 17 bin liraya belge veriliyor. Bu haksızlığın mutlaka önüne geçilmelidir. Taşımacı esnafının taşıma ücretleri günün şartlarına uygun olarak belirlenmeli, esnafın geçinmesi sağlanmalıdır."