Advertisement

(19:20'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, yatırımcıların Ukrayna'da artan jeopolitik tansiyonun şirket karlarını etkileyeceği endişeleriyle, geçtiğimiz hafta altı yılın zirvesine ulaşmasının ardından bugün bir ayı aşkın sürenin en sert düşüşünü kaydetti.

Rusya ile ilişkili şirketler kayıplara öncülük etti. Carlsberg AS bir yılı aşkın en sert gerilemesini kaydetti. Roche Holding AG, yetkili bir komtenin, şirkete akciğer kanseri ilacı denemelerini bitirmesini tavsiye etmesiyle, Ağustos 2011'den bu yana en büyük düşüşü yaşadı. Bouygues SA yüzde 1.8 kayıp yaşadı.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 2.3 gerileyerek 330.36 puandan günü tamamladı ve 24 Haziran'dan bu yana en büyük düşüşü yaşadı. Endeks'te işlem gören 600 şirketin 575'i bugün gerilerken, 19'u yükseldi. Endeks, Fed Başkanı Janet Yellen'in tahvil alımı azaltımı konusunda önceki Başkan Bernanke'nin açtığı yoldan ilerleyeceğini açıklamasıyla, Şubat ayında yüzde 4.8 yükseldi.

Frankfurt'ta bulunan Baader Bank AG sermaye piyasaları araştırma şefi Robert Halver, "Ukrayna'daki durum şirket bilançoları üzerinde büyük etkiler yapacak. Sorunun kısa sürede çözüleceğini düşünmüyorum. Şu anda Batı Avrupa'nın enerji tedariği risk altında. Finansal piyasalarda yüksek oranda volatilice olacaktır" dedi.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre Stoxx 600 Endeksi'ndeki şirketlerin işlem hacmi son 30 gün ortalamasının yüzde 20 üzerinde seyretti. Opsiyon fiyatlarını kullanan Euro Stoxx 50 Endeksi'ndeki volatiliteyi ölçen VStoxx Endeksi, yüzde 30 tırmanarak 21.86 oldu ve Ağustos 2011'den bu yana en dik sıçramayı kaydetti.

(19:20'de güncellendi)