Advertisement

(17:00'de güncellendi)

Gelişen piyasa hisseleri, Rusya'nın Kırım bölgesi işgalinin Ukrayna'da tansiyonu arttırmasından sonra, Rusya Micex Endeksi'nin 2008'den beri en sert gerilemesinin öncülüğünde, son bir ayın en dik düşüşünü kaydetti. Ruble, Rusya Merkez Bankası'nın para birimini desteklemek için faizi arttırmasına rağmen güç kaybetti.

Rusya'nın gösterge endeksi yüzde 13 kadar gerilerken, ruble dolar karşısında yüzde 1.5 değer kaybetti. Gelişen ülkelerde endekslerin neredeyse tamamı bugün düşüş yaşarken, sadece iki gelişen ülke endeksi gerilemedi. Romanya, Polonya ve Macaristan'da gösterge endeksler yüzde 3.3'ün üzerinde kayıp yaşadı. Kuzey Kore'nin iki adet füze ateşlemesi ve Güney Kore ihracatlarının beklentiyi kaçırması sonrasında Kospi endeksi 4 Şubat'tan bu yana en büyük düşüşü yaşadı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.5 gerileyerek Londra saati ile 13:47'de 951.68 puan oldu. Ukrayna ve Kore'deki jeopolitik gerilimler, yavaşlayan büyüme ve Fed'in teşvikleri azaltması, gelişen piyalardan sermaye çıkışı olacağı endişelerini arttırdı. Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yasa yapıcılardan askeri müdahale için izin almasından sonra ABD Rusya'ya yaptırım ihtimalini düşünürken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bugün Kiev'e gidecek.

"Kimse iki süper gücün arasında bir gerilim olmasından hoşlanmaz," diyen Mumbai merkezli Edelweiss Financial Services Ltd.'nin yetkilisi Ambareesh Baliga, "Belirsizlikler yok olana kadar yatırımcılar gelişen piyasalardan uzak durma ihtimali var," diye ekledi.

(17:00'de güncellendi)