Advertisement

Bakır, Çin'de imalatın yavaşladığını gösteren verilerin ardından sanayi metallerinin gerilemesiyle 3 ayın en düşük seviyesine indi.

Üç ay vadeli bakır kontrat Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.7 kayıpla 4 Aralık'tan bu yana en zayıf güniçi seviye olan ton başına 6,964.25 doları buldu ve Hong Kong saatiyle 11:05'te ton başına 6,966.75 dolardan işlem gördü. Bakır gerilemenin 6. gününe girerek ikinci aylık düşüşü genişletti.

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'de resmi imalat endeksi Şubat'ta 8 ayın en düşük düzeyine gerileyerek, parlamentoya hükümetin ekonomi stratejisini anlatmaya hazırlanan Başbakan Li Keqiang karşısındaki büyüme ile ilgili zorluklara bir yenisini daha ekledi.

Çin Lojistik ve Satın Alma Federasyonu'nun açıkladığı, İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi Ocak'taki 50.5 puandan Şubat'ta 50.2 puana gerileyerek, Bloomberg anketine katılan analistlerin medyan tahmini olan 50.1 puan seviyesinin altında kaldı.

Çinli liderler geçtiğimiz yıl yüzde 7.5 olarak belirledikleri yıllık büyüme hedeflerini Pekin'de bu hafta toplanacak Ulusal Halk Kongresi'nde açıklayacak. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin yüzde 63'ü 2014'teki büyüme hedefinin, 2013'tekiyle aynı olacağını öngörürken, yüzde 33'ü yüzde 7 ya da yüzde 7-7.5 bandı gibi bir büyüme hedeflemesi yapılacağını düşünüyor.

Mayıs vadeli bakır kontratı yüzde 0.5 düşüşle New York merkezli Comex'te pound başına 3.1715 doları buldu. Mayıs vadeli bakır kontratı Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda yüzde 0.9 gerileyerek ton başına 48,820 yuanı (7,490 dolar) görerek ikinci aylık kaybını genişletti.

LME'de çinko geçen ayki yüzde 5.1'lik artıştan sonra son altı günün ilk düşüşünü kaydetti. Alüminyum, nikel ve kurşun gerilerken, kalay işlem görmedi.