Advertisement

Ukrayna tahvilleri, Rusya ordusunun Kırım istilasının, Kiev'deki hükümetin ekonomik çözümler üretme ve temerrüte düşmeyi engelleme çabalarını tehdit etmesiyle, rekor düşüş yaşıyor.

Ukrayna'nın Haziran vadeli dolar tahvilleri, 28 Şubat'taki seviyesi 94.82 sentten Kiev saati ile 13:51'de 90.33 sente geriledi ve faizler tüm zamanların zirvesi yüzde 51'e tırmandı. 2023 vadeli tahvilin faizi 1.12 yüzde puan yükselerek yüzde 10.62 oldu. Ukrayna'da hisse endeksi ise yüze 11 gerileyerek Ağustos 2011'den bu yana en dik düşüşü yaşadı. Endeks Şubat ayında yüzde 26 ralli yapmıştı.

ABD, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve AB'den oluşan G7 ülkelerinin maliye bakanları, Ukrayna'ya güçlü mali destek sağlama taahhüdünde bulundu. IMF ise bu hafta Ukrayna'ya ilk ekibini gönderiyor.

ABD Hazine Bakanlığı, G7 Maliye Bakanlarının ortak açıklamasını yayınladı. Buna göre, G7 Maliye Bakanları, Ukrayna'daki durumu yakından izlediklerini belirterek, Ukrayna'daki yeni hükümete geçişin, ülkedeki finansal istikrarı tekrar sağlayacak, ekonomik potansiyellerin önünü açacak ve Ukrayna halkının ekonomik anlamdaki arzularını daha iyi başarmalarına imkan sağlayacak acil ihtiyaç duyulan piyasa odaklı reformların uygulanması için eşsiz fırsat sunduğunu kaydetti. Maliye Bakanları, "Ukrayna'ya güçlü mali destek sağlama taahhüdünde birleştik" ifadesini kullandı.