Advertisement

(22:15'te güncellendi)

ABD hisseleri, Rusya'nın askeri tehdidinin Ukrayna'da daha büyük sorunlara neden olabileceği düşüncesi ile, yatırımcıları güvenli varlıklara yönlendirmesi sonrasında, hisselerdeki küresel düşüşü takip ederek geriledi.

General Electric Co. ve 3M Co. yüzde 1.4'er değer kaybederken, Visa Inc. ve American Express Co.'nun en az yüzde 1.5 kayıp yaşamalarıyla finansal hisseler geriledi. Gazprom OAO ve OAO Lukoil gibi firmaları içeren Market Vectors Rusya ETF yüzde 5.7 düşüş yaşadı. Rusya'da faaliyet gösteren çevrimiçi arama motoru Yandex NV yüzde 14 kaybetti. Reynolds American Inc. ise yüzde 4.2 ralli yaptı.

Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.8 gerileyerek New York saati ile 14:25'te 1,845.39 puana indi. Endeks 28 Şubat'ta rekor seviyeden kapanmıştı. Dow Jones endeksi 161.25 puan, yani yüzde 1.3 düşüşle 16,160.46 puanda. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 7.9 altında seyretti.

D.A. Davidson & Co. şef yatırım stratejisti Frederic Dickson, "Ukrayna'da görülen sorunlar gibi jeopolitik krizlerin artması, küresel piyasalarda tipik olarak bir satış yaşanmasına neden olur ve bunun ne kadar derine etki edeceği diplomasinin etkinliğine bağlı olarak değişir. Yaşanan kayıplar, beş yıldır devam eden ABD hisselerindeki boğa piyasasını sonlandıracak kadar kötü bir durum değil, fakat ılımlı bir düzeltme meydana getiriyor" dedi.

Ukrayna'da tansiyonun yükselmesi dünya genelinde hisseleri olumsuz etkiledi ve MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 1.3 geriledi. Rusya hisseleri son 5 yılın, Avrupa hisseleri ise yüzde 2.3 kayıp ile son 5 haftanın en sert düşüşlerini kaydettiler. Gelişen piyasa hisseleri yüzde 1.7 geriledi. Altın yüzde 2.2 artarken Hazine tahvilleri ralli yaptı.

(22:15'te güncellendi)