Advertisement

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, yaptığı yazılı açıklamada, "Ukrayna'daki son gelişmelerin ışığında ABD ile Rusya arasındaki tüm askeri angajmanları askıya aldıklarını" bildirdi.

Kirby, "Savunma Bakanlığı, şeffaflığı artırmak, karşılıklı anlayışı inşa etmek ve askeri yanlış hesaplamalar riskini azaltmak için son birkaç yıl içinde Rusya Federasyonu ile geliştirdiğimiz askeri ilişkiye değer verse de, Ukrayna'daki son gelişmeler ışığında, ABD ile Rusya arasındaki tüm askeri angajmanları askıya aldık. Buna tatbikatlar, ikili toplantılar, liman ziyaretleri ve planlama konferansları dahil" ifadesini kullandı.

Savunma Bakanlığı'nın durumu yakından izlediğini ve ABD'nin müttefikleri, ortakları ve NATO'nun yanı sıra Dışişleri Bakanlığı ve kurumlar arasında yakın teması sürdürdüğünü belirten Kirby, Rusya'ya Ukrayna'daki krizi yatıştırma ve Kırım'daki Rus güçlerine de, Rusya Karadeniz Filosu'yla alakalı anlaşmaların gerektirdiği şekilde üslerine geri dönme çağrısında bulunduklarını kaydetti.

Kirby, bazı medya kuruluşlarının bölgede olası gemi hareketlilikleri üzerine spekülasyonlar yaptığını bildirerek, "Avrupa ya da Akdeniz'deki askeri durumumuzda bir değişiklik yok. Donanma birimlerimiz bölgedeki müttefikler ve ortaklarla rutin, daha önceden planlanan operasyonlar ve tatbikatlar yürütmeye devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Biden Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk ve Estonya Cumhurbaşkanı Ilves ile görüştü

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ile telefon görüşmesi yaptı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Biden'ın, Ukrayna'nın istikrarı, egemenliği ve toprak bütünlüğünü desteklemeye yönelik devam ettirilen diplomatik çabaları ele almak üzere Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk ile telefonda görüştüğü belirtildi. Açıklamada, iki liderin Ukrayna'nın ekonomik reformlarını desteklemeye dönük planları da gözden geçirdiği kaydedildi.

Biden'ın, Yatsenyuk'la olan görüşmesine ilaveten Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Ilves'le de yine Ukrayna konusunda telefonda görüştüğü, bu görüşmede de durumu yatıştırmaya ve Ukrayna ile bölgenin istikrarını güvence altına almaya yönelik uluslararası çabalar dahil olmak üzere Ukrayna'daki durum hakkında fikir alışverişinde bulunulduğu bildirildi.