Advertisement

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ülkenin batısındaki tatbikatı planlandığı gibi sonlandırmasının ardından Rusya'nın Micex Endeksi 6 ayın en büyük rallisini kaydetti; gelişen piyasalar endeksi kayıplarını sildi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi erken saatlerde yüzde 0.3 düşmesinin ardından Hong Kong saati ile 15:04 itibariyle yüzde 0.1 kazançla 951.49 puana çıktı. Endeks dün yüzde 1.6 düşüş kaydetti. Micex Endeksi, pazartesi günü Kasım 2008'den bu yana en sert düşüşünü kaydetmesinin ardından bugün yüzde 2.3 sıçradı. Türk lirası ve Güney Afrika randı, dolar karşısında yüzde 0.6'şar güçlenirken, ruble de yüzde 0.4 değerlendi. Şanghay Bileşik Endeksi, Çin'in yıllık ekonomi politikası toplantısının hemen öncesinde 4 gündür devam eden rallisini sonlandırdı.

Rusya'nın özel haber ajanslarından Interfax, Putin'in sözcüsü Dmitry Peskov'u kaynak göstererek, Batı Rusya'da birliklerin tatbikatlarını sonlandırdıklarını ve üslerine geri çağrıldıklarını söyledi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya'nın Birleşmiş Milletler'e, aşırı uçlalrın tehditlerinden ötürü Kırım müdahalesinin meşru olduğunu söylemesi sonrasında Kiev'e gidiyor. Çinli yasakoyucular yarın ekonomi politikasını görüşmek için toplanıyor.

Bangkok'taki Krungsri Securities Co.'nun araştırma müdürü Kasamapon Hamnilrat, "Rusya-Ukrayna durumu hâlen risk ve çoğu yatırımcı gelişmeleri yakından izliyor" dedi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 5.3 düştü ve 12 aylık kazanç tahminlerinin 10.1 katından işlem görüyor. MSCI Dünya Endeksi ise 2014'te yüzde 0.4 düştü ve 14.7 katından değerleniyor.

Kerry, G7 ülkelerinin, Rusya'yı  Ukrayna'nın sınırlarının ihlal etmekle suçlamasının ardından Kiev'e gidiyor. Rusya dün Ukrayna'ya ültimatom verdiği iddiasını reddetti.