Advertisement

(19:25'te güncellendi)

Avrupa hisseleri, yatırımcıların askeri geri çekilme ile Ukrayna'da savaşın olmayacağını düşünmesiyle yükselerek, 5 haftayı aşkın sürenin en büyük kaybından toparlandı.

Glencore Xstrata Plc yüzde 1.7 yükselirken, Beiersdorf AG kârının beklentileri aşması ve satışların bu yıl yüzde 6 civarında bir artış kaydedeceği tahmininde bulunması ile yüzde 2 ilerledi. Ashtead Group Plc, yıl geneli karının şirketin önceki tahminlerinin üstüne çıkmasıyla 2011'den bu yana en büyük yükselişi kaydetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 2.1 tırmanarak günü 337.15 puandan tamamladı. Endeks, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna'yı işgal etme gereği görmediğini ve Kırım'ı topraklarına katmayı düşünmediğini söylemesiyle gerçekleştirdiği yükselişi genişletti. Stoxx 600 dün, Rusya meclisinin Putin'e Ukrayna'ya asker yollama izni vermesiyle yüzde 2.3 gerilemişti.

Lampe Asset Management yöneticilerinden Michael Woischneck, "Hâlâ 'alma' eğilimi içerisindeyiz ve bu fırsatı alarak pozisyonlar ekleniyor. ABD ve Avrupa'nın ekonomilerine zarar vermeden Rusya'yı cezalandırma adına yapabilecekleri çok fazla şey yok, bu nedenle dikkatli yaklaşıyorlar. İki taraftan da sert açıklamalar gördük fakat ben bunun askeri bir çatışma yaratacağını görmüyorum" ifadelerini kullandı.

(19:25'te güncellendi)