Advertisement

EURASIA Grup Başkanı Ian Bremmer, Bloomberg HT'ye telefonla bağlanarak "Akıllı Para" programına konuk oldu. Kırım'daki durumla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bremmer, Rusların Kırım'dan öteye geçmemiş olmasını iyi haber olarak niteledi.

Bremmer, Ukrayna'nın aktif bir askeri çatışmaya girişmemesinin olumlu bir durum olduğunu belirtirken, Rusya'nın Batı Ukrayna'dan geri çekilmesini de bir diğer iyi haber olarak gösterdi. Sovyet Rusya'nın dağılması sonrasında ABD ile ilişkilerin en kötü dönemini yaşadığını vurgulayan Bremmer, ABD tarafından atılacak adımların Rusya'yı "cezalandırmak" için olduğunun söylendiğini ifade etti.

Rusya'nın ne olursa olsun Kırım'ı terk etmeyeceğini ve tehditlerin hiçbir etkisi olmayacağını söyleyen Bremmer, "Bence burada yapılabilecek tek anlaşma Batı'nın geri adım atması ve Rusların Kırım'daki varlığını kabul etmesiyle olur. Bunu yaparken de belki bir referandum yapılabilir ve iki tarafın da referandumdan çıkacak sonucu kabul etmesiyle bir çözüm sağlanabilir" dedi.

Ukrayna'nın IMF ve Avrupa Birliği'nden kredi almak için görüşmesi ve Rusya'nın doları rezerv para birimi olarak kullanmayacağını söylemesinin Batı'nın geri adım atmasını sağlayıp sağlamayacağına yönelik bir soruya ise Bremmer, "Aslında çok ilginç. Rusya beni ekonomik açıdan tehdit edeceksen ben de seni ekonomik olarak tehdit ederim diyor. Yani Rusların neredeyse Ukrayna için kendi canlarından kanlarından vazgeçmeleri, tabiri caizse kendi burunlarını kesip atmaları bile mümkün" şeklinde cevap verdi.