Advertisement

New York Borsası, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna'daki krizin ani bir şekilde tırmanmayacağının sinyalini vermesi üzerine yükseldi. Standard&Poor's 500 Endeksi pazartesi günü 1 ayın en sert düşüşünü kaydetmesinin ardından dün geri sıçradı ve artıda kapandı.

Qualcomm Inc., temettülerini artırması be geri alım planını desteklemesinin ardından yüzde 3.4 primlendi. Abercrombie&Fitch Co., Credit Suisse Group AG'nin kredi notunu yükseltmesinin ardından yüzde 6.7 değerlendi. RadioShack Corp., satışların beklentinin altında kalması üzerine yüzde 17 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.5 artışla bu yul en büyük kazancını kaydetti ve 1,873.91 puandan tüm zamanların en yüksek düzeyine tırmandı. Dow Jones Endeksi yüzde 1.4 kazançla 16,395.88 puana çıktı. Nasdaq Bileşik Endeksi Nisan'dan bu yana en yüksek düzeyine tırmandı ve Russell 2000 küçük ölçekli şirket endeksi de 1 yılın en büyük sıçramasını yaptı. ABD'de 7.7 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 17 üzerine çıktı.

Çok kısa sürede piyasalarda görülen her şeyin Ukrayna ile ilgili olduğunu belirten Stifel Nicolaus&Co.'nun stratejisti Kevin Caron, "Ancak son 2 haftada piyasa dün hariç daha yukarı taşındı. Ekonominin genişlemeye devam edeceği ve son dönemde görülen aksaklıkların havadan kaynaklandığı düşünülüyor" dedi.