Advertisement

ABD endeks vadelileri, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin dün zirve rekoruna tırmanmasının ardından, yatırımcıların özel sektör istihdam verisinin beklentinin altında artış göstermesini fiyatlaması ile yatay seyrediyor.

Silah üreticisi Smith & Wesson Holding Corp., kâr tahminini artırmasıyla yüzde 9.7 sıçradı. Honeywell International Inc., yatırımlar için gelecek beş yılda 10 milyar doların üzerinde harcama yapacağını duyurması ile yüzde 0.6 ilerledi. Staples Inc. ise B. Riley & Co. tarafından hisse notunun düşürülmesi ile yüzde 0.9 geriledi.  

S&P 500 Mart vadeli endeksi yüzde 0.1 kazanarak New York saati ile 08:31'de 1,872.90 puanda. Dow Jones vadeli kontratları ise 8 puan, yani yüzde 0.1 artarak 16,389 puana yükseldi. İki endeks de dün, Rusya Başkanı Vladimir Putin'in açıklamaları ile Ukrayna krizinin hızlıca kötüleşmeyeceği söylentilerinin artması sonrasında bu yılın en dik artışını kaydettiler.

Londra'da bulunan Robert W. Baird & Co. hisse satışı şefi Patrick Spencer, "Piyasalar küresel olarak bu tür olaylara karşı oldukça dirençli. Volatilitenin nedeni kesinlikle jeopolitik durumlar fakat ana odağın bu olduğunu düşünmüyorum. Faiz oranlarına yönelik politikalar çok daha önemli. Makro yön ve ekonomik büyüme şu ana kadar güçlüydü" dedi.

S&P 500, 3 Mart'ta son bir ayın en dik düşüşünü kaydederken, volatilite göstergesi Ukrayna endişelerinin yükselmesi ile yüzde 14 artmıştı. İki endeks de dün bu düşüşleri geri toparladı.