Advertisement

(21:55'te güncellendi)

ABD hisseleri, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin dün zirve rekoruna tırmanmasının ardından, yatırımcıların özel sektör istihdam verisinin beklentinin altında artış göstermesini fiyatlaması ve Ukrayna krizini değerlendirmesi ile dalgalanıyor.

Exxon Mobil Corp. yüzde 2.8 düşerek enerji üreticilerindeki düşüşe öncülük etti. Target Corp. yüzde 1.2 gerilerken, silah üreticisi Smith & Wesson Holding Corp., kâr tahminini artırmasıyla yüzde 18 sıçradı. GameStop Corp. ise çeyrek dönem temettü artırımı ile yüzde 3 ilerledi.

S&P 500 Endeksi bir puandan az yükselerek New York saatiyle 14:02'de 1,873.94 puan oldu. Dow Jones endeksi ise 35.77 puan, yani yüzde 0.2 düşüşle 16,360.11 puanda. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 11 altında seyretti.

"Bence Ukrayna hâlâ piyasanın radarında ve kesinlikle ana başlık olmayı sürdürüyor. Piyasalar zayıf ekonomik verileri hala hava koşullarına bağlıyor," diyen Boston merkezli LPL Financial LLC'nin şef piyasa stratejisti Jeffrey Kleintop, "Şubat verilerinin çoğunda aynı şeyi bekleyebiliriz. Hisseler veriler kötüyse ciddiye almayacak ve iyiyse ralli yapacak," şeklinde görüş bildirdi.

Rusya Başkanı Vladimir Putin'in açıklamaları ile Ukrayna krizinin hızlıca kötüleşmeyeceği söylentilerinin artması sonrasında bu yılın S&P 500 Endeksi dün yüzde 1.5 ralli yaptı. S&P 500, 3 Mart'ta son bir ayın en dik düşüşünü kaydederken, volatilite göstergesi Ukrayna endişelerinin yükselmesi ile yüzde 14 artmıştı. İki endeks de dün bu düşüşleri geri toparladı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile Paris'te bugün kriz hakkında konuşmak için buluşuyorlar. ABD Kiev hükümetine yardım ve Rus hükümetine karşı yaptırım kararı almayı düşünüyor. Putin dün Ukrayna'yı işgal etmek için acil bir ihtiyaç görmediğini ancak bölgedeki Rusları korumak için askeri müdahale kartını hazır bulundurduğunu açıkladı.

(21:55'te güncellendi)