Advertisement

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna ekonomisine destek olmak amacıyla 11 milyar avroluk yardım kararı aldı.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB Komisyonu üyelerinin haftalık olağan toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, ekonomik sorunları bulunan Ukrayna’ya yapılacak 11 milyar euro yardımın farklı unsurları içeren bir paketten oluşacağını söyledi.

Paketin, Ukrayna’nın istikrarlı ve müreffeh geleceğinin inşasına destek amacı bulunduğuna işaret eden Barroso, "AB’nin en acil önceliği, mevcut krize uluslararası hukuka tam saygılı, barışçıl bir çözüm için katkı sağlamak" dedi.

Barroso, uluslararası toplumun, Ukrayna’nın ekonomisinin istikrara kavuşmasına yardımcı olmak amacıyla harekete geçmesinin gerektiğini bildirdi.

Paketin, Ukrayna konulu olağanüstü AB Zirvesi’nde devlet ile hükümet başkanlarına sunulacağına işaret eden Barroso, pakette bulunan önümüzdeki birkaç yıla yayılacak 11 milyar euroluk kaynağın, AB bütçesi ile AB temelli uluslararası finans kurumlarından sağlanacağını belirtti.

Ukrayna’daki eski yönetim, Kasım 2013'te yapılan görüşmelerde, Ortaklık Anlaşması ile Derin ve Kapsamlı Ticaret Anlaşması (DCFTA) imzalanması karşılığında AB’nin yedi yıl için önerdiği 19 milyar euroluk paketi reddederek Rusya ile 15 milyar dolarlık anlaşma sağlamıştı.

Ukrayna, Rusya ile diyaloğa hazır

Öte yandan, Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Ukrayna Bakanlar Kurulu resmi internet sitesinde yer alan açıklamasında, ülkenin egemen hakları ve dış politika yönünü seçme hakkına saygı gösterilmesi halinde, Ukrayna'nın Rusya ile yeni temeller üzerine kurulu kapsamlı bir diyaloğa hazır olduğunu ifade etti.

Yatsenyuk, şu anda Ukraynalı ve Rus bakanların karşılıklı istişarelere başladığını, süreç yavaş gitse de ilk adımların atıldığını vurguladı.

Rusya'nın, aralarında Budapeşte Memorandumu da dahil birçok anlaşmayı ihlal ederek egemen ve bağımsız ülke topraklarına askerlerini sokmak için hiçbir dayanağının olmadığını ifade eden Yatsenyuk, bir kez daha Rusya hükümeti ve Devlet Başkanını acilen Ukrayna topraklarındaki askerlerini geri çekmeye çağırdı.

Başbakan Yatsenyuk, Ukrayna'nın Rusya'ya olan borcunun 2 milyar dolar olduğunu ve bu borcun önceki devlet başkanı ve hükumet döneminde oluştuğunu hatırlatarak, daha önce Rusya'nın Ukrayna'ya 2 milyar dolar kredi ayırmayı vaat ettiğini ve Rusya'nın bunu yerine getireceğine ilişkin net cevabını duymak istediklerini kaydetti.

Yatsenyuk, ülkesinin Avrupa Birliği ile Ortaklık Anlaşmasını imzalama sürecinden yana olduğunu bir kez daha hatırlatmak istediğini ifade etti.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Mart 2014 Cuma, 08:18 Misafir yardım mı? şuna kredi desenize...herkes krizdeki ülkelere para satma peşinde...yüksek failer ile...