Advertisement

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Ukrayna'da 11 milyar euroluk bir yardım paketi devreye sokma kararı aldıklarını açıkladı.

Barroso,  paketin mnümüzdeki birkaç yıla yayılacağını, 11 milyar euroluk kaynağın, AB bütçesi ve AB temelli uluslararası finans kurumlarından sağlanacağını belirtti.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) da uluslararası finansal destek programının bir parçası olarak, Ukrayna'da yapısal ve makroekonomik reformları destekleyecek şekilde çeşitli yatırımlarda kullanılmak üzere en az 5 milyar euroluk bir fonun hazır bulundurulduğu ifade edildi.

Açıklamada, Ukrayna'nın ekonomik koşullarının uygun olması durumunda ülke için öngörülen 5 milyar euroluk fonun artırılabileceği vurgulandı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, IMF’nin ülke ekonomisini yeniden güçlendirmek için uygulayacağı programın sonucunda yatırımcı güveninin yeniden artırılmasının son derece önemli olduğuna dikkati çekti.

Bankanın Ukrayna'nın yeni otoriteleriyle özellikle yolsuzlukla mücadele konusunda gelişme kaydetmeyi beklediği ifade edildi.

Açıklamada, "EBRD, Ukrayna'daki otoritelerle yatırım ortamını destekleyecek gerekli koşulların oluşturulması için yakın bir şekilde çalışacaktır" ifadesi kullanıldı.