Advertisement

(16:35'te güncellendi)

Euro, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin, enflasyonun yavaşça artış göstereceğini söylemesinin, politika yapıcıların daha fazla teşvik sunacağı iddialarını azaltması ile, dolar karşısında iki ayın en güçlü seviyesine tırmandı.

Euro, AMB'nin ayrıca ekonomik büyüme tahminini 2014 yılı için yüzde 1.1'den yüzde 1.2'ye yükseltmesi sonrasında, 16 önemli para biriminin 12'si karşısında ilerledi. Yen, Japon hükümetinin danışman grubunun, enflasyondaki hızlanma göz önünde bulundurulduğunda, dünyanın en büyük emeklilik fonunun artık sadece yerel tahvillere odaklanmasının gerekmediğini söylemesinin ardından zayıfladı. Avustralya doları, perakende satışların ekonomistlerin tahminlerinin 3 katı hızında yükselmesi ve dış ticaret fazlasnın 2 yılın en yüksek düzeyinde olması ile yükselişi dördüncü güne taşıdı.

Londra'da bulunan National Australia Bank Ltd. Döviz stratejistlerinden Gavin Friend, "Euro Draghi'nin genel olarak iyimser görüşleri ile yükseliyor. Toparlanmanın yavaş ve hâlâ kırılgan olduğuna yönelik farkındalık var. AMB geçtiğimiz haftaki verilerden cesaret buldu" sözlerini kullandı.

Euro dolar karşısında yüzde 0.6 tırmanarak Londra saati ile 14:02'de 1.3816 dolar olurken, 1.3829 dolar ile 27 Aralık'tan bu yana en yükseği gördü. Euro yen karşısında ise yüzde 1.4'lük sert yükselişle 142.29 yen seviyesinde. Yen dolar karşısında yüzde 0.8 gerileyerek 103.15 yenden işlem görüyor.

Avrupa Merkez Bankası, Frankfurt'ta gerçekleştirilen aylık toplantısında faiz oranını değiştirmeyerek rekor düşük seviye yüzde 0,25'te bıraktı. Karar Bloomberg anketine katılan 54 ekonomistin 40'ının tahmini ile paralel gerçekleşti. Altı banka AMB'nin faizleri yüzde 0.15'e, sekiz banka ise yüzde 0.1'e azaltacağı tahmininde bulunmuştu.

Avustralya doları yüzde 0.8 tırmanarak 90.58 ABD senti oldu ve bu haftaki kazancını yüzde 1.5'e taşıdı.

(16:35'te güncellendi)