Advertisement

Batı Teksas ham petrolü, Ukrayna'da tansiyonun düşmesiyle ABD'de ham petrol stoklarının artmasından sonra düşüşün 3. gününe girdi. Brent yatay seyretti.

Vadeliler New York'ta yüzde 0.6 kadar gerileyerek dünkü yüzde 1.8'lik kaybını genişletti. Ham petrol stokları artışın 7 haftasına girerken, Cushing Oklahoma'daki stoklar yeni boru hattının açılışıyla iki senenin en düşük seviyesine geriledi. ABD ve Rus bakanları dün Paris'te Ukrayna'daki sorunları çözmek için buluştu.

"Ham petrol stokları, jeopolitik riskin azalmasıyla Pazartesi'nden bu yana düşüyor," diyen Oslo merkezli Nordea Markets'in analisti Thina Saltvedt, "Ukrayna'da risk primi şimdilik geriledi ve en azından Rusya ve Batı arasında dialog kazanılıyor," şeklinde görüş bildirdi.

Nisan vadeli WTI kontratı 59 sent kadar azalarak Nymex'te varil başına 100.86 doları buldu ve Londra saatiyle 09:14'te 101.31 dolardan işlem gördü. Kontrat dün 1.88 kayıpla 101.45 dolar ile 14 Şubat'tan bu yana en düşük seviyeye indi. Tüm vadelilerin işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 5 üstünde seyretti.

Nisan vadeli Brent kontratı 28 sent yükselerek Londra merkezli ICE Futures Europe'da varil başına 108.04 dolardan işlem gördü. WTI ile Brent arasındaki fark dünkü 6.31 dolardan bugün 6.72 dolara çıktı.