Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB), güçlenen enflasyon ve ekonomik çıktıların, yöneticilerin bir adım atma gerekliliğini azaltması ile, faiz oranını değiştirmedi.

Avrupa Merkez Bankası'nın 24 üyeli Yönetim Konseyi, Frankfurt'ta gerçekleştirilen aylık toplantısında faiz oranını değiştirmeyerek rekor düşük seviye yüzde 0,25'te bıraktı. Karar Bloomberg anketine katılan 54 ekonomistin 40'ının tahmini ile paralel gerçekleşti. AMB mevduat faizini sıfırda tutarken, marjinal kredi faiz oranını da yüzde 0.75'te bıraktı.

Ankete katılan 14 ekonomist faiz oranında kesinti öngörürken, Morgan Stanley ve Commerzbank AG'nin de aralarında bulunduğu sekiz tahminci faizin yüzde 0.1'e, BNP Paribas SA ve Credit Suisse Group AG'nin aralarında bulunduğu altı banka ise yüzde 0.15'e düşürüleceği tahmininde bulunmuştu.

AMB Başkanı Mario Draghi, geçtiğimiz ay toplantısında deflasyon tehdidi karşısında harekete geçmeden önce daha fazla ekonomik bilgiye ihtiyaç olduğunu söylerken, bu süreçte Euro Bölgesi ekonomisi beklenenden iyi bir büyüme gösterdi.

Draghi bugün Frankfurt'ta yerel saat ile 14:30'da (TSİ 15:30) basın toplantısı düzenleyecek. Erken saatlerde İngiltere merkez bankası da faiz oranını değiştirmeyerek rekor düşük seviye yüzde 0.5'te tutarken, tahvil alım planı da 375 milyon sterlin (627 milyon dolar) olarak sürdürüldü.