Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(21:35'te güncellendi)

ABD hisseleri, işsizlik başvurularının 3 ayın en düşük seviyesine gerilediğini gösteren veri ve yatırımcıların Ukrayna'daki gelişmeleri takip etmesiyle yükselerek, Standard & Poor's 500 Endeksi'ni tüm zamanların rekoruna çıkardı.

Yum! Brands Inc., Robert W.Baird & Co. tarafından hisse notunun artırılması ile yüzde 3.2 değer kazandı.Pluristem Therapeutics Inc. yüzde 4.6 tırmanırken, Costco Wholesale Corp. mali ikinci çeyrek kârının beklentilerin altında kaldığını bildirmesi sonrasında yüzde 1.9 geriledi. Staples Inc., Kuze Amerika'daki mağazalarının yüzde 12 kadarını kapatacağını açıklaması ile yüzde 15 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.2 artarak New York saatiyle 14:21'de 1,876.56 puan oldu. Dow Jones endeksi ise 65.41 puan, yani yüzde 0.4 yükselerek 16,425.59 puana geldi. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 13 altında seyretti.

"ABD'deki ekonomik toparlanma gecikmiş olmasına rağmen kesin olarak rayında," diyen Londra merkezli Hargreaves Lansdown Plc'nin hisse senedi piyasasının başındaki Richard Hunter, "Son ekonomik veriler şu anda yeni zirveleri test eden piyasaları yukarı kaldırmak için bir fırsat niteliğinde, özellikle Rusya ve Ukrayna arasındaki krizin askeri yerine siyasi bir kriz olduğunun gözükmesiyle," şeklinde görüş bildirdi.

S&P 500 Endeksi, dün yatırımcıların beklentilerden daha zayıf gelen özel sektör istihdam ve hizmet sektörü verilerini değerlendirmesiyle, 1 puandan az geriledi. Ukrayna'daki tansiyonun azaldığı belirtileriyle, endeks bu senenin en büyük rallisini kaydederek 4 Mart'ta rekor seviyeden kapandı.

ABD'de işsizlik başvuruları, geçtiğimiz hafta beklenenden fazla azalarak, şirketlerin soğuk hava şartlarının ekonomiyi yavaşlatması ihtimaline rağmen çalışanları tuttuğuna işaret etti.

(21:35'te güncellendi)