Advertisement

Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, kadavra ithali yerine özellikle sahipsiz kimselerin cenazelerinin eğitim ve araştırma amaçlı tıp fakültelerine kazandırılması gerektiğini belirterek, "Bu konuda çalışmalar devam ediyor" dedi.

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü de olan Şeker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tıp fakültelerinde kadavranın önemli bir ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, bu konuda bağışların artması gerektiğini ifade etti.

Kadavra ithali yerine içeride bağış olması gerektiğini anlatan Şeker, "Özellikle sahipsiz kimselerin cenazelerinin, eğitim ve araştırma amaçlı, tıp fakültelerinde bekletildikten sonra değerlendirilmelerini ve ondan sonra defnedilmelerini talep ettik. Bu konuda çalışmalar devam ediyor. Kimsesiz cenazelerin bu şekliyle tıp fakültelerinde kalması hem adli anlamda hem sahibinin bulunması anlamında önemli" diye konuştu.

Fakültelerde kadavraları, koruma ortamlarında bir süre beklettiklerini ifade eden Şeker, "Biz belirgin bir süre, kendi koruma ortamlarımızda bekletiyoruz. 6 ay sonra kanunun bize vermiş olduğu sınırlar içerisinde ki bu bazen iki yılı bulabiliyor. Herhangi bir işlem yapmadan bekletiyoruz daha sonra eğitim ve araştırma amaçlı olarak öğrencilerimizin istifadesine sunuyoruz" şeklinde konuştu.

Bağışçı sayısının artmasına yönelik çalışmalar yaptıklarının altını çizen Şeker, şunları kaydetti:

"Bu anlamda kimsesiz cenaze dışında bağışçı sayısının artması öğrencilere yönelik verdiğimiz eğitimi olumlu etkileyecek, parametre olarak sevindirecektir ama bu konuda yavaş gidiyoruz. Biz içeride bağış oranının artmasını daha sağlıklı buluyoruz. Yurt dışına belli bir kaynak yani ekonomik kaynak aktarmış oluyorsunuz ve bunların her yıl artan düzeyde maliyet getirmesi ülkenin gereksiz yere dışarıya Döviz aktarması demek. Bu anlamda kadavra ithalinin çok az düzeyde olması, hepimizi memnun edecektir. İthalat kapısı açık kalsın ama bağışçı sayısının da artması bizim için çok daha önemli."

Avrupa'da özellikle bağışçıların sayısının çok fazla olduğuna dikkati çeken Şeker, "Avrupa'da birçok fakülte bağış kabul edemiyor, yerleri kalmadığından dolayı. Bizim de havuzlarımız veya koruma salonlarımız maalesef boş duruyor. Bu anlamda onlardan bize göndermelerini talep ediyoruz ama nakliye meselesi, korunması sonuçta bir maliyet ve kendi içerisinde bir güvenlik zinciri gerekiyor" dedi.

Anatominin latince olarak kesmek, parçalara ayırmak anlamına geldiğini anımsatan Şeker, "Biz demonstrasyon anlamında insan vücudundaki organları, doku düzeyine kadar öğrencilere göstermek, karşılıklı ilişkilerini ve özellikle bir muayene sırasında neyin nerede olacağını göstermek zorundayız. Özellikle cerrahların işlem sırasında ne tür farklılıkla karşılaşabileceklerini ancak kadavra üzerinden gösterebiliyoruz" şeklinde konuştu.

Başarılı bir cerrah, hekimin yetişmesi için kadavra eğitiminin önemli olduğunu vurgulayan Şeker, hastaların kendini emanet edeceği hekimlerin iyi yetişmesinin ancak başarılı anatomi eğitimiyle mümkün olacağını belirtti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Ağustos 2014 Cumartesi, 22:52 Misafir kimsesiz değilim ama olma ihtimalimde her zaman var şahsen kesinlik kadavra olmak istemiyorum. bu ülkede iznim olmadan öldükten sonra bile benim adıma karar alınmasını vücudumun kadavra olmasını istemem. daha iyi kampanya yapın veya hayattayken ücret karşılığı rızasını alın ne yaparsanız yapın rızası olmadan kimsenin bedenini kesip biçemezsiniz. böyle bir hakınız yok. varsada aksine bi kanun çıkmalı.
10 Mart 2014 Pazartesi, 16:40 Misafir kimsesizleri sahipsiz mi sanıyor acaba kendisi????
07 Mart 2014 Cuma, 15:46 Misafir daha çağdaş metotlar bulunmalı, kolaya kaçmak bunun için yaygara yapmak dedikleri bu olmalı.