Advertisement

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yerli üretim tramvayın tanıtımını yaptı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Topbaş, 4. Uluslararası Demiryolu Hafif Raylı Sistemler Altyapı ve Lojiktik Fuarı (Eurasia Rail 2014) girişinde sergilenen yüzde 100 yerli ilk tramvayı tanıttı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Ulaşım AŞ'nin tasarlayarak ürettiği tramvayı, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile birlikte gezen Topbaş, bunun çok başarılı bir proje olduğunu, uçak teknolojisine yakın, çok ileri bir teknoloji kullanıldığını söyledi.

Projenin Almanya'da fuara katılacağını belirten Topbaş, "Bu vagonların bir tanesindeki kablo uzunluğu 30 kilometre ve 10 bin ayrı noktadan bağlantı yapıldı. Bir noktada yanlış bağlansa sistem çalışmaz. Yani bunu sadece bir vagon olarak görmeyelim. Çok ileri teknolojiye sahip özel bir yapı var. Hafif metro özellikli bir vagon, sadece tramvay olarak görmemek lazım" dedi.

Bir mühendislik harikası ortaya konulduğunu kaydeden Topbaş, "Yerli olması, tasarımının tamamen bize ait olması, bizim markamız olması nedeniyle seri üretebiliyoruz. Know-How verebiliriz" ifadelerini kullandı.


BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Mart 2014 Salı, 13:21 Misafir arkadaş sizin gibiler bu ülkede yapılan hiç bir şeyi hazmedemiyor galiba
11 Mart 2014 Salı, 13:20 Misafir o konserve kutusunu sadece biz tasarladık. üretmedik
11 Mart 2014 Salı, 10:09 Misafir ne yerlisi alman patentli, motoruda alman, milleti uyutma konusunda cok mahirler