Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yatırımcılar ABD'den gelecek tarımdışı istihdam verisini izlerken, Asya Borsaları 4. haftasını da kazançla sonlandırmaya hazırlanıyor. Enerji ve sanayi hisseleri bugünkü kazançlara öncülük etti.

Sinopec olarak bilinen Chinan Petroleum&Chemical Corp., Çin Başbakanı Li Keqiang'ın bu hafta bir kez daha Çin'in petrol ve elektrik projelerinde özel sektör yatırımlarına izin vereceğini söylemesinin ardından yüzde 2.8 tırmandı. Fabrika robotları üreticisi Fanuc Corp.,yenin dolar karşısında 5 haftanın en düşüğüne yakın seyretmesiyle ihracatçıların yükselmesi üzerine yüzde 1 değerlendi. Great Wall Motor Co., satışlarında yavaşlama açıklamasının ardından yüzde 3.5 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Hong Kong saati ile 11:43'te yüzde yukarıda 138.96 puana çıkmış bulunuyor ve bu haftayı yüzde 0.8 yukarıda tamamlamaya hazırlanıyor. ABD Çalışma Bakanlığı bugün Şubat ayı tarımdışı istihdam verisini açıklayacak. Standard&Poor's 500 Endeksi, geçtiğimiz hafta ABD'de işsizlik başvurularının beklentinin altında gelerek, şirketlerin soğuk havanın büyümeyi yavaşlatmasına rağmen çalışanlarını tuttuğuna işaret etmesi üzerine rekordaki kazançlarını genişletti.

ABD ekonomisinin bu yıl hızlanmasının beklendiğini söyleyen Pacific Investment Management Co.'nun para yöneticilerinden Tony Crescenzi, "Hisseler iyi seyredebilir. ABD'de istijdam rakamları açıklanacak ve bu bir sonraki adımlara ilişkin algıları şekillendirebilir" dedi.

Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesinin daha büyük soruna neden olacağı endişelerinin azalmasıyla küresel hisseler bu yılın en pahalı seviyelerinde fiyatlanırken,  Asya borsaları da Eylül'den bu yanaki en uzun süreli haftalık kazançlarını kaydetmeye hazırlanıyor.