Advertisement

ABD'de tarım dışı istihdam, Şubat ayında beklentinin üzerinde artarak, ABD ekonomisinin kötü hava koşulları sonrasında tekrar sıçrama gösterdiğine işaret etti. İşsizlik oranı ise beklenmedik şekilde beş yılın en düşüğünden yükseldi.

Tarım dışı istihdam 175,000 artış gösterirken, Ocak ayı verisi 129,000'e revize edildi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı, istihdamda 149,000 artış olacağı yönündeydi. İşsizlik oranı ise daha fazla insanın iş gücüne katılması fakat iş bulamamsı ile yüzde 6.6'dan yüzde 6.7'ye yükseldi.

Veri, işverenlerin kış fırtınaları nedeniyle tüketici harcamalarının, konut sektörünün ve imalat sanayiinin gerilemesi sonrasında, ekonomik görünüm konusunda iyimser olduğunu ortaya koyuyor.

New York'ta bulunan Deutsche Bank şef ABD ekonomisti Joe LaVorgna, "Temeller iyi durumda. Daha hızlı istihdam büyümesi, bireysel gelirlerin yükselmesi ve harcamaların da artması anlamına geliyor. İş dünyası daha fazla harcamaya başladıkça, sadece işe alım yapmayacak, daha fazla sermaye de edinecekler. Her şey kendi kendini onarmaya başladı" ifadelerini kullandı.