Advertisement


ABD'de ticaret açığı Ocak ayında yatay seyrederken, ihracat ve ithalatın büyümesiyle dünya genelinde ekonomilerin ivme kazandığının işaretleri belirdi.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı verilerde, ticaret açığı yüzde 0.3 büyüyerek bir önceki aydaki 39 milyar dolardan 39.1 milyar dolara çıktı. Bloomberg anketine katılan 70 ekonomistin tahminlerinin medyanı 38.5 milyar dolar olan beklentinin üstünde geldi. İhracat da, ithalat da yüzde 0.6 yükseldi.

Veriler Amerikan yapımı ürünlere olan küresel talebin,  denizaşırı piyasalar (Çin gibi gelişen piyasalar da dahil olmak üzere) güçlendikçe iyileştiğini gösterdi. Ekonominin en büyük parçası olan hanehalkı harcamalarındaki artış da ABD'nin ithalatının artmasına yardımcı olacak.

"Ekonomi büyüdükçe ithalat büyümesi artacak," diyen Florida merkezli Raymod James & Associates Inc.'nin şef ekonomisti Scott Brown, aynı zamanda, "ticaret açığındaki herhangi bir büyüme önemli ölçüde geçişken olacak. Ticaret açığı bu sene büyük ihtimalle nispeten sınırlı kalacak," şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin ticaret açığı tahminleri 36 milyar dolar ile 42.1 milyar dolar arasında değişim gösterdi.