Advertisement

ABD Hazine tahvil faizleri, ülkede tarım dışı istihdamın Şubat'ta beklenenden fazla artış göstermesi ile mevsim normalleri dışındaki kış şartlarının ABD ekonomisindeki aksamanın nedeni olduğu sinyalini vermesi ile, yükselişi dördüncü güne taşıdı.

10 yıl vadeli tahvil faizi, ABD'de işsizlik oranının yüzde 6.7 olmasıyla bu yılki en dik artışa ilerliyor. Fed aylık tahvil alımlarını son iki toplantısında 10'ar milyar dolar azaltarak 65 milyar dolara indirdi. Politika yapıcıların bir sonraki toplantısı 18-19 Mart tarihlerinde.

New York merkezli Guggenheim Securities yöneticilerinden Jason Rogan, "Dört ay önce olduğumuz noktaya geri dönmeye başlıyoruz. Bahar zamanı geldiğinde, her şey olduğu yere geri dönecek" dedi.

10 yıl vadeli tahvil faizi yedi baz puan kadar tırmanarak New York saati ile 08:33'te yüzde 2.80 oldu.

ABD'de tarım dışı istihdam 175,000 artış gösterirken, Ocak ayı verisi 129,000'e revize edildi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı, istihdamda 149,000 artış olacağı yönündeydi. İşsizlik oranı ise daha fazla insanın iş gücüne katılması fakat iş bulamamsı ile yüzde 6.6'dan yüzde 6.7'ye yükseldi.