Advertisement

-Çin'de ilk temerrüt gerçek oldu

Shanghai Chaori Solar Energy Science&Technology, vadesi gelen tahvillerin faizini tam olarak ödeyememesinin ardından Çin'de temerrüte düşen ilk şirketi oldu.

Şirketin Başkan Yardımcısı Liu Tielong, güneş enerjisini dönüştüren pil üreticisi olan şirketin borçlarının itfası için para elde etmek amacıyla yabancı ülkelerdeki güneş enerjisi panellerinin bazılarını satmaya çalışacağını söyledi. Şirket 4 Mart'ta vadesi bugün dolan 89.8 milyon yuanlık kupon ödemesinin yalnızca 4 milyon yuanlık kısmını ödeyebileceğini söylemişti.

-ABD'de istihdam beklentinin üzerinde

ABD'de tarım dışı istihdam, Şubat ayında beklentinin üzerinde artarak, ABD ekonomisinin kötü hava koşulları sonrasında tekrar sıçrama gösterdiğine işaret etti. İşsizlik oranı ise beklenmedik şekilde beş yılın en düşüğünden yükseldi.

Tarım dışı istihdam 175,000 artış gösterirken, Ocak ayı verisi 129,000'e revize edildi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı, istihdamda 149,000 artış olacağı yönündeydi. İşsizlik oranı ise daha fazla insanın iş gücüne katılması fakat iş bulamamsı ile yüzde 6.6'dan yüzde 6.7'ye yükseldi.

-ABD hisseleri dalgalı seyrediyor

ABD hisseleri, yatırımcılar Ukrayna'daki gelişmeleri beklerken ve geçen ay beklentilerin üstünde gelen istihdam verisini fiyatlarken dalgalı seyrediyor ve Standard & Poor's 500 Endeksi tüm zamanların rekoruna yakın seviyede.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.4 kadar yükseldikten sonra yüzde 0.2 düşerek New York saatiyle 14:34'te 1,872.60 puanı buldu. Dow Jones Endeksi 11.58 puan gerileyerek (yani yüzde 0.1) 16,410.31 puana indi. S&P 500 Endeksi hisselerinin işlem hacmi son 30 gün ortalamasının yüzde 7.5 altında seyrediyor.

-Dolar "istihdam" ile çıkışa geçti

Dolar, ABD'de istihdamın beklentinin üzerinde yükselmesi ile Fed'in tahvil alımlarını azaltmaya devam edeceği söylentilerinin güçlenmesi sonrasında, yen karşısında altı haftanın zirvesine tırmandı.

Dolar yen karşısında yüzde 0.3 yükselerek New York saati ile 08:32'de 103.41 yen oldu ve 24 Ocak'tan bu yana en yükseğe ulaştı. Euro dolar karşısında istihdam verisi sonrasında 1.39 doların altına gerilerken, erken saatlerde 1.3915 ile 31 Ekim 2011'den bu yana en yükseğe dokundu.

-ABD'de ticaret açığı az değişti

ABD'de ticaret açığı Ocak ayında yatay seyrederken, ihracat ve ithalatın büyümesiyle dünya genelinde ekonomilerin ivme kazandığının işaretleri belirdi.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı verilerde, ticaret açığı yüzde 0.3 büyüyerek bir önceki aydaki 39 milyar dolardan 39.1 milyar dolara çıktı. Bloomberg anketine katılan 70 ekonomistin tahminlerinin medyanı 38.5 milyar dolar olan beklentinin üstünde geldi. İhracat da, ithalat da yüzde 0.6 yükseldi.

-ABD'de tahvil faizleri "istihdam" ile yükseldi

ABD Hazine tahvil faizleri, ülkede tarım dışı istihdamın Şubat'ta beklenenden fazla artış göstermesi ile mevsim normalleri dışındaki kış şartlarının ABD ekonomisindeki aksamanın nedeni olduğu sinyalini vermesi ile, yükselişi dördüncü güne taşıdı.

10 yıl vadeli tahvil faizi yedi baz puan kadar tırmanarak New York saati ile 08:33'te yüzde 2.80 oldu. 10 yıl vadeli tahvil faizi, ABD'de işsizlik oranının yüzde 6.7 olmasıyla bu yılki en dik artışa ilerliyor. Fed aylık tahvil alımlarını son iki toplantısında 10'ar milyar dolar azaltarak 65 milyar dolara indirdi. Politika yapıcıların bir sonraki toplantısı 18-19 Mart tarihlerinde.

-Asya Borsaları haftayı kazançlı sonlandırıyor

Yatırımcılar ABD'den gelecek tarımdışı istihdam verisini izlerken, Asya borsaları 4. haftasını da kazançla sonlandırmaya hazırlanıyor. Enerji ve sanayi hisseleri bugünkü kazançlara öncülük etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Hong Kong saati ile 11:43'te yüzde yukarıda 138.96 puana çıkmış bulunuyor ve bu haftayı yüzde 0.8 yukarıda tamamlamaya hazırlanıyor. ABD Çalışma Bakanlığı bugün Şubat ayı tarımdışı istihdam verisini açıklayacak. Standard&Poor's 500 Endeksi, geçtiğimiz hafta ABD'de işsizlik başvurularının beklentinin altında gelerek, şirketlerin soğuk havanın büyümeyi yavaşlatmasına rağmen çalışanlarını tuttuğuna işaret etmesi üzerine rekordaki kazançlarını genişletti.

-Gelişen piyasalar düşüşe geçti

Gelişen piyasa hisseleri, Çin'in tahvil piyasasının ilk temerrüdünün küresel büyümeyi etkileyeceği endişeleriyle gerileyerek, haftalık kazancı sildi. Vale SA, emtia varlıklarındaki zayıflamaya öncülük etti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.5 düşüşle New York saatiyle 13:54'te 965.86 puana çıktı. Çin endeksi geri adım attı. Vale Brezilya'nın Ibovespa'sını üçüncü haftalık kayba yöneltirken, real ülkenin ticari açık gösterdiği verilerden sonra zayıfladı.

-Petrol fiyatları "istihdam" sonrası yükseldi

Batı Teksas türü ham petrol (WTI), ABD'de Şubat ayı istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesinin ekonomi hakkında iyimserliği arttırmasıyla yükselişin ikinci gününe girdi. Brent ile WTI arasındaki fark daraldı.

Nisan vadeli WTI kontratı 1.12 dolar artışla Nymex'te 13:30'da varil başına 102.68 dolara çıktı. Fiyatlar bu hafta 9 sent yükseldi. Tüm vadelilerin işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 1.8 altında seyretti.

Nisan vadeli Brent kontratı 87 sent tırmanarak (yani yüzde 0.8) Londra merkezli ICE Futures Europe'da varil başına 108.97 dolara çıktı. İşlem hacmi son gün ortalamasının yüzde 5.5 üstünde seyretti. Dün 6.54 olan WTI ile Brent petrol arasındaki fark 6.29 dolara indi.