Advertisement

Fed ekonomistleri Aralık 2008'de finansal çöküşün büyüklüğünün politika yapıcıları karamsarlaştırmasıyla, büyüme faiz artışını gerektirecek noktaya gelene kadar 5 yılın geçebileceği uyarısında bulundu.

Fed'in dün yayınladığı 2008'deki politika toplantıları dökümanlarında yer alan uyarılar, ekonominin 70 yılın en kötü krizini yaşamaya başlamasıyla merkez bankası personelindeki ani endişeyi ortaya koyuyor. Ekonomistler Aralık 2008 toplantısının yalnızca 6 hafta öncesinde, daralmanın yüzde 1'den fazla olmayacağını öngörerek, Fed'in 2010'da politikasını sıkılaştırmaya başlayıncaya kadar ana faizi yüzde 0.5'e indirerek, büyümeyi destekleyebileceğini söylemişti.

Fed personeli 15-16 Aralık toplantısına kadar merkez bankasının nispeten hızlı enflasyon ve işsizlik istenen sevileyelere gerilemesiyle birlikte güçlü toparlanma sağlayabilecek kadar teşvik uygulayamayabileceği uyarısında bulundu.

Brifing belgeleriyle birlikte FOMC'un geçtiğimiz ay yayınlanan Aralık 2008 toplantısı belgeleri, eski Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin karşılaştığı ekonomik düşüşün boyutunu ortaya koyuyor. Belgeler, politika yapıcıların o Aralık'ta neden faizleri sıfıra indirdiği ve Fed'in bilançosunu o zamandan bu yana 4.17 trilyon dolara ulaştıran varlık alımlarını desteklediğini gösteriyor.

Fed'in geç kalmış hamlesi bugün Kongre'nin eleştirisine neden oluyor. Fed Başkanı Janet Yellen 27 Şubat'ta Senato Bankacılık Komitesi önünde yaptığı konuşmasında, yasakoyucuların, 2008'in ikinci yarısında FOMC yetkililerinin resesyonun büyüklüğünü kavramakta yavaş oldukları eleştirilerini hafifletmeye çalıştı.