Advertisement

Japon ekonoisi 4. çeyrekte yıllık bazda ilk tahminlerin altında büyürken, ülkenin cari açığı Ocak'ta rekor düzeye çıkarak satış vergisi artışının öncesinde Abenomi'nin karşısındaki zorluklara dikkat çekti.

Tokyo'daki Kabine Ofisi, ilk tahminlere göre beklentinin yarısında altında kalan 4. çeyrek büyümesini aşağı yönlü revize ederek yüzde 1'den yüzde 0.7'ye indirdi. Bloomberg anketine katılan 20 ekonomistin medyan tahmini 4. çeyrekte Japon ekonomisinin yıllık bazda yüzde 0.9 büyüdüğü yönündeydi. Ülkenin maliye bakanlığı da cari açığın 1.59 trilyon yene genişlediğini açıkladı. Japonya'nın 1985'ten bu yana hesaplanan cari açığı rekora işaret etti.

Büyümenin Nisan'daki satış vergisi artışının öncesinde bu çeyrekte büyümesi beklense de Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin Nisan-Haziran döneminde beklenen daralmada ülkesini idare etmesi gerekiyor. Japon başbakanın Haziran'da büyüme tedbirlerini detaylandırması beklenirken, ekonomistler dünyanın en büyük 3. ekonomisinin yüzde 2 enflasyon hedefini desteklemesi için Japonya Merkez Bankası'nın öngörülmedik teşviklerini genişleteceğini öngörüyor.

Sermaye harcamalarının zayıf kaldığını söyleyen Tokyo'daki Itochu Corp.'un başekonomisti Yoshimasa Maruyama, "İhracatın toparlanmayı desteklemek için geri gelmiyor ve bu cephelerde destek olmadan Japon ekonomisi 2. çeyrekte ciddi ölçüde daralacak" dedi. Maruyama ayrıca satış vergisinin negatif etkilerinin BOJ ve hükümetin tahminlerinin üzerinde olabileceğini dile getirdi.

Topix Endeksi büyümenin aşağı revize edilmesinin ardından 5 gündür ilk kez düştü ve Tokyo saati ile 10:04'de yüzde 0.5 aşağıda seyretti. Yen, dolar karşısında yüzde 0.2 güçlenerek 103.12'den işlem gördü.