Advertisement

(23:10'da güncellendi)

Çin'in ihracat yavaşlamasının küresel ekonomik büyüme hakkında endişeler yaratmasıyla, emtia varlıkları ve gelişen piyasa hisseleri düşerken, Standard & Poor's 500 Endeksi rekor seviyeden geri adım attı. 

Çin'in CSI 300 Endeksi, Çin'de ihracatın Şubat ayında bir önceki yıla göre yüzde 18 gerilemesiyle 5 senenin en düşük seviyesine indi. Bakır 28 ayın en büyük 2 günlük kaybını yaşarken, kurşun ve çinko da düştü. ABD Hazine tahvilleri dört günlük kazanç serisinin ardından yatay seyretti.

Çin ihracatının Şubat ayında 2009'dan beri en sert gerilemesini kaydetmesi, Çin Başbakanı Li Keqiang'ın bu seneki yüzde 7.5'luk büyüme hedefini yakalamasını zorlaştırdı. Japonya ekonomisi dördüncü çeyrekte beklentilerin altında büyürken, cari açık Ocak ayında rekor seviyeye çıktı. Kırım'da Ukrayna askeri tatbikatlara başlarken, Rus güçleri adadaki kontrollerini sıkılaştırdı ve Moskova'dan konuşan Dışişleri Bakanı doğu bölgelerdeki "kanunsuzluğa" dikkat çekti. 

"Şu anda jeopolitik durum ve gelişmeleri bekliyor ve izliyoruz," diyen New York merkezli Williams Capital Group LP'nin yetkilisi Stephen Carl, "Buna dikkat etmeliyiz çünkü hala Ukrayna'dan gelecek bir anlaşma haberini bekliyoruz, ama geçen hafta gördüğümüz gibi, piyasalar buna rağmen yukarıyı zorluyor," şeklinde görüş bildirdi.

(23:10'da güncellendi)