Advertisement

Küresel çapta borçlar yüzde 40 artış kaydederken 100 trilyon doların da üzerine çıktı. Küresel krizin başlaması ile faizlerin rekor düşük seviyelere çekilmesi borçların katlanmasında etkili oldu.

Hükümetler ülkelerini resesyondan korumak ve şirketlere avantajlı bir ortak hazırlamak için faizleri tarihi düşük seviyelere çekerken Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) verilerine göre 2007 ortasından 2013 ortasına kadar 70 trilyon dolar olan borçlar 30 trilyon dolar daha yükseldi. Aynı dönemde hisselerin değeri 3.86 trilyon dolar düşerek 53.8 trilyon dolara geriledi. BIS'in hesapladığı borçlardaki artış, ABD'nin GSYH'sinin 2 katına karşılık geliyor.

Hazine, şirket ve mortgage tahvillerinin tamamında ortalama yüzde 2 seviyesinin hakim olduğunu ortayan koyan Bank of America Merrill Lynch küresel endeksine göre, getiriler Lehman Brothers’ın iflası sonrasındaki finansal krizde yüzde 4.8’den geriledi.

BIS verilerine göre kamu borcu 2007’nin ortalarına göre yüzde 80 artış göstererek, Haziran 2013’te 43 trilyon doları buldu.

BIS'in ekonomistlerinden Andreas Schrimpf, "Son yıllardaki hükümet harcamalarındaki artışa bakıldığında, hükümetler (merkez bankaları, devlet ve yerel hükümetler) en çok tahvil ihraç eden kurumlar oldu." değerlendirmesinde bulundu.