Advertisement

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Charlie Bean, politika yapıcıların faiz oranını muhtemelen yavaşça arttıracaklarını ve ekonomi iyileşene kadar kriz öncesi ortalamanın altında tutacaklarını açıkladı.

"Benim aklımda yüzde 2-3 gibi bir oran var," diyen Bean, "Çok uzak olmayan gelecekte teşviği azaltmaya başlasak dahi, bankanın faizi kriz öncesi seviyelerin üstüne çıkarmasını beklemeyin," şeklinde görüş bildirdi.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney şirketleri ve tüketicileri faizi rekor düşük seviye olan yüzde 0.5'ten yukarı çıkararak ekonomik toparlanmaya zarar vermeyeceğine ikna etmeye çalışıyor. Bean yatırımcıların ilk artışın Nisan 2015'te geleceğini düşünmelerine rağmen o tarihe çok takılmamaları gerektiğini açıkladı.

Şirketlerin "bankanın faizi çıkardığında sadece yavaşça yükselteceğini ve kriz öncesi döneminin altında tutacağına odaklanmaları lazım," diyen Bean, faiz yükseltiminin "ekonominin sonunda iyi ve normallik yolunda olduğuna dair bir işaret" olarak algılanması gerektiğini belirtti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Mart 2014 Pazartesi, 21:25 Misafir faizler nisanda degilde 2014 te yeni yil hediyesi olarak gelebilir oraya takilmak lazim aralik 2014 veocak 2015 onemli bence
10 Mart 2014 Pazartesi, 21:15 Misafir ya bunlar bizimle alay mi ediyorlar ben zaten 0.50% den 1.50% olmasini beklemiyorum ilk arttirimda %3 u epey bir uzun zamana yaymalari lazim ki bu suanda konusulacak bir konu degil iyilik yaparmis gibi soylenmis bu kadarini tahmin edebiliyoruz. onun disinda hala giderler artiyor devlet alacagini aliyor, gelirler sabit hala is bulanlarin cogu parttime ve ucretler dusuk kalifiye isten cikarilip yerine ucuza calisabilecekler tercih ediliyor isveren tarafindan boylelikle veriler iyi geliyor... madem veriler cok iyiniye vat(kdv) %20 den geri .5e yada e inmiyor? cikarken kriz vardi...