Advertisement

(18:40'ta güncellendi)

Batı Teksas türü ham petrol (WTI), Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) petrol talebi tahminini artırması ve Ukrayna'daki gerginliğin enerji üretimini olumsuz etkileyeceği endişesi ile yükselişi ikinci güne taşıdı. Brent petrolü 108 doların üzerine tırmandı.

WTI son iki ayın en dik haftalık düşüşünü azalttı. IEA, ekonomik büyümeye bağlı olarak, 2014 küresel günlük petrol tüketimi tahminini 95,000 varil artırdı. ABD ve Avrupa Birliği, Rusya'nın Kırım'ı topraklarına katma girişiminde geri adım atmaması durumunda yaptırımlar uygulamakla tehdit ederken, Kırım'da Pazar günü Rusya'ya katılıp katılmama adına referandum yapılacak.

Strategic Energy & Economic Research Başkanı Michael Lynch, "IEA raporu kesinlikle piyasaya yardımcı oluyor. İnsanları talep hakkında rahatlatıyor. Kırım'daki duruma yönelik endişeler var" ifadelerini kullandı.

Nisan vadeli WTI petrolün varil fiyatı, Nymex'te 30 sent, yani yüzde 0.3 yükselerek New York saati ile 12:10'da 98.50 dolar oldu. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 3.8 altında seyretti. Fiyatlar bu hafta yüzde 4 geriledi.

Bugün vadesi dolacak olan Nisan vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 86 sent, yani yüzde 0.8 yükseldi ve 108.25 dolara geldi. Daha aktif işlem gören Mayıs vadeli kontrat ise 88 sent yükselerek 107.80 dolar oldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 9.75 dolar olurken, dün 9.19 seviyesine daralmış ve son dört günde ilk defa gerilemişti.

(18:40'ta güncellendi)