Advertisement

Çin, yavaşlayan ekonomik büyümenin yuanın güçleneceği iddialarını azaltması ile, para biriminin dolar karşısındaki günlük işlem bandını iki katına çıkardı.

Çin'de merkez bankası (PBOC) tarafından yapılan açıklamaya göre, yuan pazartesi gününden itibaren, merkez bankası tarafından spot kurda fiks edilen seviyenin her iki tarafından, yüzde 2 üst sınırına kadar dalgalanabilecek. İşlem bandı en son Nisan 2012'de yüzde 0.5'ten yüzde 1'e genişletilirken, daha önce Mayıs 2007'de yüzde 0.3'ten yüzde 0.5'e artırılmıştı.

Çin yöneticilerinin döviz kurunu daha piyasa odaklı hale getirilmesi ve sermaye giriş çıkışlarının daha serbest olmasına yönelik açıklamalarının bir sonucu olarak, yuanın işlem bandı genişletildi. PBOC ayrıca, para biriminin işlem bandının sistemli bir şekilde genişletilmesi şeklindeki 2014 yılı hedefleri doğrultusunda, yuanın iki yönlü esneklik oranının artırılmaya devam edileceğini belirtti.

Hong Kong'ta bulunan Bank of America Corp. şef Çin ekonomisti Lu Tin, "Bandın genişletilmesi, PBOC'nin yuanın tek yönlü hareketinin sona erdiği yönündeki sinyallerini güçlendiriyor ve ilerleyen dönemde çok daha fazla yuan/dolar volatilitesi bekleyebiliriz" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Mart 2014 Pazar, 17:32 Misafir bu durum doların değer kaybetmesi anlamına geliyor sanırım yuan karşısında....bizim piyasaya yansıması nasıl olur acaba