Advertisement

Project-Syndicate için bir makale kaleme alan Harvard Üniversitesi Profesörü Jeffrey Frankel, Avrupa Merkez Bankası'nın para politikasını daha çok fazla gevşetmesi gerektiğini söyledi. Frankel makalesinde "Euro Bölgesi’nin enflasyonu şu anda 'yüzde 2'ye yakın' olan hedefinin çok uzağında yüzde 0,8 olarak gerçekleşiyor ve bölgede işsizlik çok yüksek" ifadelerini kullandı.

AMB’nin ekonomiye teşvik verme konusunda Fed ve Japonya Merkez Bankası gibi hareket edemediğini belirten Frankel, bankasının merkezi bir şekilde ihraç ettiği ve işlem yaptığı bir Eurobond olmadığını hatırlattı.

Frankel, "Üye ülkelerden tahvil alımı yapmak ise bir çok ülkenin sıcak baktığı bir konu değil. Son olarak, AMB’nin krizdeki ülkeler için başlattığı tahvil alım programı, Almanya Anayasa Mahkemesi’ne taşınmıştı. İtirazı değerlendiren Alman mahkemesi, tahvil alım programının Avrupa hukuku ile çelişebileceğine karar verdi" dedi.
 
Mahkeme, AMB’ye tanınan para istikrarını koruma yetkisinin aşıldığına dair haklı kuşku bulunduğu belirtmişti. Bu nedenlerden dolayı Frankel'a göre AMB'nin yapması gereken en mantıklı şey, ABD Hazine kağıdı almak ve bunun önünde yasal bir engel de yok. AMB'nin dolar alımı dolar karşısında euro döviz kurunu aşağıya çekebilir.