Advertisement

(19:20'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, Ocak'tan bu yana en büyük haftalık düşüşün ardından bugün, RWE AG ve Vodafone Group Plc gibi şirketlerin rallisi ile yükseldi.

RWE yüzde 1.3 yükselirken, Vodafone yüzde 1.7 ilerledi. Allianz SE, İtalyan Unipol Gruppo Finanziario SpA'dan pay alacağını açıklaması ile son iki ayın en büyük artışını kaydetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi haftanın ilk işlem gününde yüzde 1.1 yükselerek 325.83 puandan kapandı. Endeks geçtiğimiz hafta, yatırımcıların Kırım'ın 16 Mart tarihli referandumda Ukrayna'dan ayrılıp ayrılmama kararını beklerken yüzde 3.3 geriledi.

Cenevre'de bulunan Clairinvest fon yöneticisi ve kurucu ortağı Ion-Marc Valahu, "Jeopolitik sorunlar biraz kenara çekildi ve yatırımcılar tekrar temellere döndü. Önümüzdeki aylarda daha iyi ekonomik veriler görmemiz halinde, hisseler son dönemdeki düzeltmelerden toparlanacaktır" dedi.

Açıklanan verilere göre, Kırım'da oy kullananların yüzde 96.8'i Ukrayna'dan ayrılmayı seçti. Avrupa Birliği, "Referandum yasadışı ve gayrimeşrudur ve sonuçları kabul edilmeyecektir," şeklinde açıklama yaptı.

(19:20'de güncellendi)