Advertisement

Rusya krizin çözümüne yönelik teklifini açıkladı

Rusya krizin çözümüne yönelik teklifini açıkladı

Rusya, daha önce ABD ve Avrupa ülkelerine ilettiği Ukrayna'daki krizin çözümüne yönelik teklifini kamuoyuyla paylaştı

17 Mart 2014 Pazartesi, 18:07 Güncelleme: 18 Mart 2014 Salı, 16:40

Rusya, daha önce ABD ve Avrupa ülkelerine ilettiği Ukrayna'daki krizin çözümüne yönelik teklifini kamuoyuyla paylaştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD ve Batı'dan Ukrayna krizinin çözümüne yönelik Moskova ile Kiev arasında işlev görecek uluslararası bir mekanizmanın oluşturulması çağrısından yola çıkarak, tüm Ukraynalı tarafların kabul edeceği bir "Destek Grubu" oluşturulması teklif edildiği belirtildi.

Açıklamada, destek grubunun çalışması için 5 maddelik teklifte bulunuldu. Rusya'nın, hayata geçirilmesini istediği 5 maddelik teklif şöyle:

"1- 21 Şubat'ta imzalanan anlaşmanın şartlarının derhal yerine getirilmesi.

2- Ukrayna Meclisi'nin kararıyla, ülkedeki tüm bölgelerin eşit temsil edileceği federal anayasa hazırlık toplantısı yapılması. Kabul edilecek yeni federal anayasada, "hukukun üstünlüğü, insan haklarının ve tüm azınlık haklarının korunması, ifade ögürlüğü, basın kuruluşları ve politik partilerin faaliyet özrlüğünün sağlanması, Rusçanın ikinci resmi dil kabul edilmesi, eyaletlerin yasama ve yürütme organlarını doğrundan seçilmesine müsade edilmesi ve Kilisenin işlerine karışmanın yasak olması" gibi maddeler yer alması istendi.

3- Yeni anayasının kabulü ve onayının hemen ardından, geniş uluslararası gözlemci katılımıyla Ukrayna genelinde ve eyaletlerde seçimlere gidilmesi.

4- Kırım'ın kendi geleceğini belirlediği referanduma saygı duyulması ve kabul edilmesi.

5- Yukarıda belirtilen maddelerin, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün egemenliğinin güvenliğinin BM Güvenlik Konseyi kararıyla ABD, Rusya ve AB tarafından garanti edilmesi."

Açıklamada, Rusya'nın önerileri doğrultusunda Ukrayna krizinin çözümünü kolaylaştırmak için çok taraflı bir mekanizma oluşturulması amacıyla diğer ülkelerle çalışmaya hazır olduğu ifade edildi.

AABU HABERE YORUM YAZ
 
18 Mart 2014 Salı, 14:08 Misafir bölgemizde oldu bittilerle sınırların değişmesine ve dar bir alandaki etnik yoğunluk referandumları ile bağımsızlık ya da ilhak uygulamlarına asla izin verilemez. rusya'ya karşı topyekun bir soğuk savaş başlatılmalı.ilk işte onları suriye den ve tartus limanındaki üslerinden atmak olmalı. ruslar bunun cezasız kalmayacağını görmeli, aksi takdirde putin, hitler'in gelişi gibi geliyor.onu cesaretlendiren bir çok seri girişim sonrası bu noktaya geldi. çeçenistan, dağıstan, gürcistan, suriye ve kırım. bitti mi peki?abd türkiye'yi ö nemseyen ve anlayan politikalar ile bizimle birlikte hareket etmeli
17 Mart 2014 Pazartesi, 18:35 Misafir krizin artması amaçlanmış bu tekliflerle. tüm ukrayna sana bağlansın putin. ukrayna kalmadığı için kriz de kalmaz.
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 101.849 0,28
USD/TRY 5,6592 0,69
EUR/TRY 6,3832 0,12
EUR/USD 1,1222 -0,49
FAİZ 17,68 -0,45
ALTIN/ONS 1.425,37 -1,43
BRENT 62,47 0,87
© haberturk.com
Yukarı