Advertisement

MSCI Japonya dışındaki Asya Pasifik Endeksi'nin dün Ağustos'tan bu yanaki en sert düşüşünden geri sıçramasıyla birlikte Asya Borsaları yükseldi.

Dünyanın en büyük kıyafet ve oyuncak tedarikçisi Li&Fung Ltd., şirketin analistlerin tahminlerinin üzerinde kâr açıklaması ve marka ve lisans işlerini ayrı bir birim hâline getirme teklifinin etkisiyle yüzde 18 değerlendi. Gome Electrical Appliances Holding Ltd., kazançların beklentileri aşmasıyla yüzde 8.3 primlendi. Metcash Ltd., kâr öngörülerini tutturamaması ve temettü ödemesini indireceğini açıklamasının ardından yüzde 9.5 düştü.

MSCI Japonya dışında Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7 kazançla Hong Kong saati ile 14:00 itibarıyla 452.10 puana çıktı ve bu haftaki kaybını yüzde 0.4'e indirdi. Endeks Çin'den gelen verilerin yavaşlamaya işaret etmesi ve Fed Başkanı Janet Yellen'ın tahvil alımları azaltımının tamamlanmasından 6 ay sonra faizlerin artabileceğini söylemesiyle dün yüzde 1.7 düşerek bu yılki kayıplarını yüzde 4.1'e genişletti. HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in öncü Çin imalat endeksi 24 Mart'ta açıklanacak.

Piyasanın ABD'de resmi olmayan olası faiz artışı haberini sindirmesi için uzun zaman olduğunu dile getiren Pengana Capital Ltd.'ın para yöneticilerinden Tim Schroeders, "Kendinizi çok fazla riske atmak istemezsiniz. Çok temkinli değiliz, ancak dinamiklerin değiştiğinin bilincindeyiz. Dikkatler pazartesi günü yeniden Çin'e çevirilecek" dedi.

Kapat