Advertisement

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Başkan Jannet Yellen'ın faiz oranı artışı tahminini desteklerken, "Yellen'ın sözleri merkez bankasının ne zaman sıkılaştırma politikası uygulayacağına yönelik bireysel anketlerle aynı doğrultudaydı" dedi.

Yellen'ın 19 Mart'ta Fed Başkanı olarak ilk basın toplantısında, faiz oranlarının tahvil alımı sona erdikten altı ay sonra artırılabileceği yönündeki açıklamaları ile ABD Hazine tahvil faizleri yükselmişti.

Washington'da konuşan Bullard, "Özel sektörde yapılan anketlerde bildiğim kadarıyla bu yönde rakamlar görüldü. Finansal piyasalardan duyduklarımdan çok da farklı değildi, bu yüzden bence Yellen sadece düşünülen zaman periyodunu tekrar ediyor" dedi.

FOMC bu haftaki toplantıda, işsizlik oranı yüzde 6.5'in üzerinde seyrettiği sürece faiz oranlarını düşük tutacağı söyleminden vazgeçti ve ekonominin sıkılaştırılması açısından daha geniş kapsamlı bilgilere bakılacağını açıkladı.

Bullarda ayrıca, Fed'in varlık balonu sinyallerini takip ettiğini, politika yapıcıların risk alımı cesaretinin kırılmasına yönelik endişeleri bulunmadığını sözlerine ekledi.