Advertisement

Mahkeme kararıyla erişime kapatılmasına rağmen Twitter'a girilmeye devam edilmesiyle birlikte önce sabah saatlerinde Google'ınDNS'leri engellendikten sonra akşam saatlerinde IP bazlı engelleme yapıldı. 

Twitter'ın yasaklanmasıyla birlikte kullanıcılar çareyi DNS değiştirmekte veya VPN uygulamaları indirmekte buldu. Bu sayede yasaklı olmasına rağmen başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere pek çok siyasi ve elbette milyonlarca kullanıcı tweet atmaya devam etti.

Ancak sabah saatlerinde Google'ın 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 DNS'lerine engelleme geldi ve bu DNS'i kullanan pek çok kullanıcı Twitter'a girmeyi başaramadı. Ancak Google DNS dışında pek çok DNS rakamı bulunduğu için bu da kullanıcıların siteye girmesini engellemeye yetmedi.

Son olarak akşam saatlerinde Twitter'a IP bazlı engelleme geldi. Artık DNS yolu ile Twitter'a giriş kapanmış durumda.

Ancak kullanıcılar bunun için VPN servislerini (Hotspot Shield VPN, Onavo, TOR veya Chrome'a eklenti olarak kurulan Zenmate'i) kullanarak Twitter'a girebiliyor.

Habertürk

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Mart 2014 Pazartesi, 16:54 Misafir basbakan kokunu kazirim diyor o gece kapatiliyor. sorun bu. hem de butun site. bundan rahatsiz olmayan adam, yarin issiz kaldiginda gidip ona buna aglamamali.
24 Mart 2014 Pazartesi, 09:28 Misafir aman çok iş... twitter vatandaşı mıyız, tc vatandaşı mı? birilerinin hakkını hukukunu koruyacaksak o once kendi ülkemiz olmalı. abd'de ve fransa 'da mahkeme kararları sonucu kapatılan hesapları nerede ise 2 gün içinde kapatan twitter, benim ülkemin aynı taleplerini "ti" ye alıyor. sadece bu bile twitter kullanmayı boykot etmeye yeter bence. haftada en az 10 tweet atıyordum, şimdi kullanmıyorum, ne var yani? işinize gücünüze vakit ayırın. çocuklarımız bile sosyal medyanın esiti olmuş, bu ne? gereksiz büyütülen bir konu....