Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'de öncü imalat endeksi 5. ayında da zayıflayarak, ülkenin bu yıl yüzde 7.5 büyüme hedefini tutturamayacağı endişelerini tırmandırdı.

HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in Çin öncü imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Mart'ta 48.1 puan ile Bloomberg anketine katılan 22 ekonomistin medyan tahmini olan 48.7 puanın altında geldi. HSBC Öncü Çin İmalat PMI verisi Şubat'ta 48.5 puan olarak gerçekleşti.

Çin hisseleri verinin ardından kaydettikleri kayıpları, imalattaki zayıflamanın politika yapıcıları teşvik tedbirlerini artırmaya iteceği spekülasyonuyla telafi etti ve sıçradı. Liderler bir yandan kredilerin kötüleşmesine neden olan kredileri kontrol altına almaya, diğer yandan da yüksek işsizlik tehdidi taşıyan ekonomik zayıflamayı önlemeye çalışıyor.

Eski büyüme motorunun hız kaybettiğini söyleyen BNP Paribas SA'nın baş Çin ekonomisti Chen Xingdong, "Yeni bir motor ortaya çıksa da, yeni motorun hızı, eskisindeki kaybı telafi edemezse 3. bir güç gerekecektir. Politika gücü." dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi verinin ardından önce yüzde 0.2 düştüğ; ardından yüzde 0.5 yükseldi. Avustralya doları, ABD doları karşısında yüzde 0.1 zayıflayarak 90.7 ABD centine gerilerken, yuan da 2. gününde de zayıfladı.