Advertisement

(12:35'te güncellendi)

HSBC Öncü Çin İmalat Endeksi'nin zayıflamaya işaret etmesinin, Çin'in teşvik tedbirlerini genişleteceği söylentilerine neden olmasıyla Asya Borsaları Haziran'dan bu yanaki en büyük 2 haftalık düşüşünden sıçradı, yen ise değer kaybetti. Bakır geçtiğimiz haftaki kazançlarını silerken, altın da düşüş kaydetti.

Avrupa hisseleri, dünya liderleri Hague'da Ukrayna krizini ve Çin ve Almanya'da düşen imalat endekslerini konuşmak için toplanırken, Stoxx Europe 600 Endeksi'nin bir ayı aşkın en büyük haftalık kazancından sonra satıcılı seyrediyor. Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.7 kayıpla Londra saatiyle 09:27'de 325.48 puana indi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Hong Kong'ta işlem gören Çin şirketleri endeksinin geçtiğimiz hafta ayı piyasasına girmesinin ardından 2. gününde de yükselmesiyle Tokyo saati ile 14:25 itibarıyla yüzde 0.8 yukarıda seyrediyor. Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri büyük bir değişiklik kaydetmedi. Yen, dolar karşısında yüzde 0.2 zayıfladı. Bakır, 21 Şubat'tan bu yana ilk haftalık kazancını kaydetmesinin ardından yüzde 0.2 düştü. Altın 6 gün içinde 5. kez geri adım attı ve gümüş de yüzde 0.5 değer kaybetti Mısır vadelileri yüzde 0.6 primlendi.

Çinli liderler önceden kararlaştırılmış büyümü teşviklerini hızlandırmaya çalışırken, HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in Çin öncü imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Mart'ta 3. kez daraldı. Almanya, Fransa, Euro Bölgesş ve ABD de bugün Mart ayı imalat verilerini açıklayacak. Kırım'ın ilhakını geçtiğimiz hafta tamamlayan Rusya'nın Ukrayna sınırına askeri birlikleri toplarken, ABD Başkanı Barack Obama bugün Avrupa'ya varacak.

PMI verisi kötü geldikçe teşvik ihtimalinin arttığına dikkat çekerek insanların da gelişmelere bu tarafından bakıyor olabileceğini söyleyen Credit Agricole CIB stratejistlerinden Dariusz kowalczyk, "Önemli nokta hükümetin teşvikleri konuşmaya başladı. Çünkü eğer bu fikri görüşmeseler, tepkiler negatif olurdu. Taban seviyenin korunmak istenmesinden ötürü, olumsuz gelen veri muhtemelen daha fazla harcamak ve kayıpları sınırlamak isteyenlerin safını kuvvetlendirecektir" dedi.

(12:35'te güncellendi)