Advertisement

Rus ekonomisi yaptırımlardan ötürü resesyon tehlikesi ile karşı karşıya ve ABD ve Avrupa Birliği liderlerinin Ukrayna gerilimi daha kötüleştirmesi hâlinde ekonomik sıkıntılar büyüyebilir.

Aralarında VTB Capital'ın da olduğu Rusya'nın devlet kontrolündeki bankaları, dünyanın 9. büyük ekonomisi olan Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesinin piyasalarda yarattığı sorunlardan ötürü 2 çeyrek üst üste daralacağını söylüyor. Şimdiye kadar vize yasakları ve mal varlıklarının dondurulması ile sınırlı kalan yaptırımlar, ekonominin diğer alanlarını hedef alacak şekilde genişleyebilir.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım'ı 60 yıl sonra yeniden Rusya topraklarına katmasının ardından popülerliğini 5 yılın zirvesine taşıdı ve uluslararası missileme tehditlerine boyun eğmeyeceğini söyledi. Romanya hükümetinin diplomasi ve ekonomi temsilcisi Mircae Geoana, buna rağmen bu kararın bedeli henüz bilinmediğini, Rus hisseleri bu yılın en kötü performansına sahip olduğunu söyledi ve ekonominin Batı ekonomilerinden daha olumsuz etkileneceğini öngördü.

"Yeni bir jeopolitik ve ekonomik Soğuk Savaş'a tanıklık ediyoruz ve sanıyorum ki bir denge kurmak en az 2-3 yıl alacak" açıklamalarında bulunan Geoana, "Bu gerilimin bedenlini ne kadar popüler ve vatansever olurlarsa olsunlar, Rus halkı ödeyecek. Çünkü ABD ve AB'nin ekonomik gücü ile Rusya'nınki arasında çok büyük fark var" dedi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 5.8 düşüş kaydederken, Micex Endeksi'ndeki kayıplar yüzde 13.1'e ulaştı. Ruble, Arjantin pesosundan sonra 24 gelişmekte olan para birimi arasında en kötü ikinci performansa sahip.