Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama, Lahey'de bir basın toplantısı düzenledi. Obama, Rusya'nın yaklaşımını sürdürmesi durumunda sektörel yaptırımlar gelebileceğini söyledi.

Ukrayna'da, Kırım'da olanları ABD olarak tanımadıklarını hatırlatan Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ise yaklaşımı ile değil attığı adımlarla ilgilendiğini söyledi. "Ukrayna vatandaşları kendi geleceklerine kendileri karar vermeliler. Rusya birlikleri Ukrayna sınırından çekilmeli. Rusya uluslararası normlara uyduğunu, kabul ettiğini göstermeli" ifadelerini kullanan Obama, Rusya'nın doğru olanı yapmaması durumunda küresel ekonomiye zarar vereceğini dile getirdi.

Rusya'nın yaklaşımını koruması durumunda yeni yaptırımların gündeme geleceğini belirten Obama, "Rusya daha ileri giderse sektörel yaptırımlar gelebilir. Enerji, finans, savunma sanayine de yaptırım gelir. Biz durumun daha kötüye gitme olasılığına karşı hazırız" dedi.

Obama ABD'nin Ukrayna için elinden geleni yaptığını ve yapmaya devam edeceğini vurgularken, "Rusya bölgesel bir güç olarak uluslararası kurallara uymalı" sözlerini kullandı.