Advertisement

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi günü banka hisseleri öncülüğünde önceki kapanışa göre 986,02 puanlık yükselişle 64.696,47 puandan tamamladı.

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri önceki kapanışa göre ortalama yüzde 1,55 oranında değer kazanırken toplam işlem hacmi 2 milyar lira oldu.

Güne alıcılı başlayan Borsa İstanbul'da, ikinci seansın başında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) tutanaklarındaki detayların ardından başta banka hisseleri olmak üzere alışların güçlendiği görüldü. PPK toplantı tutanaklarında, bankaların zorunlu karşılıkların TL olarak tutulan kısmına faiz ödenmesi konusunun görüşülmesi ve gerekmesi halinde zorunlu karşılıklar, rezerv opsiyon mekanizması ve likidite politikası gibi araçların kullanılabileceğinin ifade edilmesinin ardından bankacılık endeksi yüzde 2,84 oranında yükseliş kaydetti. Gün sonunda BIST Sınai endeksinin yükselişi ise yüzde 0,88 oldu.

PPK toplantı tutanaklarındaki detayların belli olmasının ardından önceki yıla göre önemli ölçüde daralması beklenen banka karlılıklarına ilişkin iyimserlikle alışların güçlendiğini belirten analistler, şu anda atılmış bir adım olmaması ve detayların belli olmaması nedeniyle bu etkinin sınırlı kalabileceğini vurguluyor.

Yarın yurtdışında açıklanacak verilerin takip edileceğini ifade eden analistler, BIST 100 endeksinin 65.000 seviyesinin direnç, 64.100 ve 63.500 seviyesinin ise destek konumunda olduğunu kaydediyor.

AA